ژست و دکوراسیون با کتاب

به گزارش کالارنا، گاهی در پس زمینه یک سخنرانی به چشم می خورند و گاهی دیوارهای یک کافه را تزئین می نمایند؛ مدت هاست به یکی از عناصر عکاسی مدلینگ تبدیل شده اند یا این که افراد می خواهند خودشان را با آن ها زیباتر نمایند؛ کتاب هایی که گاهی چندبرابر دیگر کتاب ها خریده می شوند اما هرگز خوانده نمی شوند.

ژست و دکوراسیون با کتاب

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، روزهای قرنطینگی و شرکت در جلسه ها و وبینارها از خانه، تصاویری را به نمایش گذاشت که در اغلب آن ها یک جزء مشترک دیده می گردد؛ قفسه ای از کتاب پشت سر فرد یا ردیفی از آن ها روی میز و گاهی هم هر دو. گویی چند دقیقه پیش از آغاز جلسه، با خود گفته باشند که کجا بنشینند تا تصویرشان بهتر و زیباتر باشد و جایی جز پشت به قفسه کتاب ها یا کنار آن ها را نیافته باشند تا تصاویری به نمایش درآیند که کتاب ها در آن ها شیء و دکوری بیش نیستند! این روزها این نوع تصاویر را علاوه بر فضای مجازی، در شبکه های مختلف تلویزیونی هم زیاد می بینیم.

این البته تنها موقعیتی نیست که کتاب ها در آن هویت دکوری به خود می گیرند؛ بعضی از کافه ها هم برای پر کردن دکوراسیون شان به سراغ آن ها می فرایند؛ در ضمن انگار هرچه کهنه تر و با جلدی نم کشیده تر باشند، دکوری ترند! به خوبی واضح است که چند کارتن از کتاب های یک دست دوم فروشی را به کیلویی فلان تومان خریده و در قفسه های طراحی شده بر دیوارهای کافه جای داده اند.

هیچ سنخیتی در موضوع کتاب ها دیده نمی گردد؛ اما سنخیت در رنگ چرا! اصلا براساس هارمونی رنگ آن ها را چیدمان نموده اند، ردیفی از سفیدها، ردیفی از سرخ ها و ... .

مشتریانی که به قصد گپی محبت آمیز و صرف قهوه یا غذایی آمده اند اگر خیلی فرهیخته باشند توجه شان به این نسخه های کهنه و پوسیده جلب می گردد و بعد به عنوان ها دقت می نمایند، بقیه هم فضا را برای دریافت عکس یادگاری مناسب می بینند.

به نظر هدف رخ زیبا و فرهیخته کافه صرفا به نیت جلب مشتری است.

اما کار کتاب فقط در قاب وب کم ها یا منظره کافه ها نیست که به دکوری بودن کشیده شده است؛ این کالای فرهنگی انگار در قاب دوربین ها هم به جزئی دکوری یا ابزاری برای زیبایی بخشی تبدیل شده است. در حالی که از یک فرد یا دیزاین میز یا منظره ای عکس برداری می گردد، اغلب پای یک کتاب هم به میان می آید، در این انتخاب ها البته ابدا موضوع و محتوا مهم نیست، بلکه رنگ و شکل کتاب هاست که آن ها را مناسب یک عکس می نماید.

شاید به همین دلیل هم هست که بعضی ناشران در سال های اخیر به طراحی زیباتر جلد کتاب ها روی آورده اند و شاهد جلدهایی با رنگ های شاد یا پر از گل که البته گاهی سنخیتی هم با موضوع کتاب ندارند، هستیم.

ناگفته نماند که عده ای هم اصلا برای عکاسی به کتابفروشی ها می فرایند و نتایج آن می گردد عکس هایی با ژست کتاب!

اما اگر از کتاب هایی که به راستی برای خواندن خلق شده اند، هر چند که ممکن است بیشتر به آن ها نگاه ابزاری و دکوری گردد بگذریم به کتاب هایی توخالی می رسیم که اتفاقا اصلا و فقط به کار دکوراسیون می آیند.

در سال هایی که روزگار کتاب های فاخر به سختی می گذرد و آثار ارزشمند به بهانه گرانی کمتر خریداری می شوند، کتاب هایی چاپ می شوند که از بخش لوازم دکوراسیون فروشگاه ها به خانه مردم می آیند.

دکوری هایی که بعضا چندبرابر کتاب های واقعی قیمت دارند، توسط یک فروشگاه این گونه توصیف می شوند: کتاب های دکوراتیو ما علاوه بر کاربرد به عنوان میز و عسلی، کتابخانه و طبقات را زیباتر می نماید. نقاشی های چاپ شده روی این کتاب ها از نقاشی های معروف جهان انتخاب شده که بیشتر متعلق به دوران رنسانس است؛ دورانی که شکوفایی هنری و علمی تمدن های کنونیِ غرب را بنا نهاد است، نقاشی های چاپ شده مربوط به نقاشان ایتالیایی، آلمانی و هلندی است که در عظیم ترین موزه های جهان نگهداری می شوند و شما با استفاده از این کتاب ها در کتابخانه و یا دکوراسیون منزل خود و با هر بار دیدن آن ها به عظیم ترین موزه های جهان سفر خواهید کرد.

فروشگاه دیگری هم کتاب را به روایت خود این طور توصیف می نماید: کتاب ها یکی از بهترین و غالبا پرکاربردترین دکوری ها به خصوص در نشیمن و یا اتاق کار محسوب می شوند که فضا را زیبا، مدرن و مهم تر از همه، منظم تر می سازند. از بهترین ترین مکان ها برای قرارگیری کتاب های دکوری، میز جلو مبلی در پذیرایی محسوب می گردد که شما می توانید با چیدمان آن ها در کنار یا روی هم با ابعاد مختلف میز را به زیبایی تزئین کنید و همچنین می توانید روی کتاب ها را با گیاهان و یا شمع و یا اقلام دکوری تزیین کنید. این محصول زیبا برای هدیه به عزیزان تان مناسب است.

فراموش نگردد که در سال های اخیر بخشی از سرانه اندک خرید کتاب صرفا به بهانه تناسب با دکوراسیون است، کتاب هایی که چون با هارمونی رنگ کتابخانه عده ای متناسب هستند می فرایند و آثار فاخر که شاید طراحی ساده ای داشته باشند می مانند و خاک می خورند تا شاید کسی بیاید و آن ها را دستش بگیرد و یا روی سرش بگذارد، عکسی بگیرد و برود و با خیال آن که این یکی را هم خوانده است آن را در صفحه شخصی اش با مخاطبان به اشتراک بگذارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1870

به "ژست و دکوراسیون با کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژست و دکوراسیون با کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید