گریفیتس: باید جو مثبت جهانی درباره یمن را غنیمت بدانیم، فرصت حل بحران وجود دارد

به گزارش کالارنا، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در گزارشی که به شورای امنیت ارائه کرد، گفت: درگیری ها در یمن ادامه دارد و رو به وخامت است، شهر حدیده مرکز این جنگ است و به همین دلیل ما به شدت از گزارش های اخیر برای توقف خشونت ها در جبهه های مختلف این شهر استقبال می کنیم.

گریفیتس: باید جو مثبت جهانی درباره یمن را غنیمت بدانیم، فرصت حل بحران وجود دارد

به گزارش کالارنا، به نقل از شبکه خبری المنار، مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن در این گزارش تاکید نمود: ما باید از تحرک بین المللی مثبتی که درباره یمن ایجاد شده، بهره ببریم. من به شدت معتقدم که این فرصت در زمانی سرنوشت سازی برای دستیابی به یک سازش سیاسی جامع در یمن به وجود آمده است.

گریفیتس اظهار کرد: من از تمامی رهبران دنیا که خواهان توقف درگیری ها در یمن شده اند، تشکر می کنم. نباید هیچ گونه اقدام تهدید آمیزی برای از سرگیری درگیری ها انجام گردد. من به عنوان میانجی به شدت معتقدم که هیچ چیز نباید مانع از فرصت گفت وگو و مذاکره گردد.

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در ادامه تاکید نمود: وضعیت شهر حدیده به شدت شکننده و بی ثبات است و ما احتیاج داریم که اقدامات فوری در خصوص این شهر در پیش گرفته گردد. همانگونه که به یاد دارید ما در طول تابستان پیشرفت خوبی داشتیم و به توافقاتی درباره بندر حدیده رسیدیم که مطابق آن سازمان ملل به عنوان ناظر این بندر مشخص شد.

همچنین گریفتیس با اشاره به لزوم استمرار آرامش در بندر حدیده گفت: من قصد دارم هفته آتی با همکارم لیز گراندی (نماینده مقیم سازمان ملل در یمن) جهت ازسرگیری اقدامات سازمان ملل درباره بندر حدیده سفری به این شهر داشته باشم.

این مسئول سازمان ملل نسبت به مطالبات اخیر همه طرف ها به ویژه دولت مستعفی، جنبش انصارالله و نیز ائتلاف عربی ابراز خوشبینی کرد و گفت: سازمان ملل به کوشش های خود در حل این درگیری ها ادامه می دهد.

وی اضافه کرد: با افزایش توجه های بین المللی به بحران یمن، همه طرف های درگیر در این کشور باید به کوشش برای دستیابی به راهکاری سیاسی در این کشور پایبند باشند. من از بیانیه عبد ربه منصور هادی (رئیس جمهور دولت مستعفی یمن) درباره لزوم شروع اقدامی فوری برای حل سیاسی بحران استقبال می کنم. من به وسیله رایزنی هایی که با صنعا داشتم، اطلاع دارم که انصارالله نیز به این مساله پایبند است. در همین چارچوب به زودی از همه طرف های یمنی برای از سرگیری مذاکرات در سوئد دعوت می کنم.

گریفیتس تاکید نمود: برای این که راهکار سیاسی در یمن پایدار باشد، این راهکار باید جامع، مطابق با قطعنامه های سازمان ملل و مورد قبول مردم یمن باشد.

وی درباره مساله جنوب یمن نیز گفت: این مساله همواره در ذهن ما است و باید راهکاری عادلانه در دوره انتقالی برای آن یافته گردد. باید به تمامی خواسته های مشروع یمنی ها پاسخ داده گردد و تضمین گردد که آنها از امکانات و مزایای یک حکومت خوب برخوردار می شوند.

گریفتس در ادامه به اعضای شورای امنیت گفت که در آستانه امضای توافق نامه ای میان دو طرف درباره تبادل اسرا و بازداشتی ها است و احتمالا این اولین توافق نامه امضا شده میان دو طرف در دوره اخیر است.

همچنین دفتر گریفتس اعلام نمود که او یک کمیته مشورتی زنان متشکل از فعالان و سیاسیون زن یمنی را با هداف رایزنی مستقیم با آنها تشکیل داده است.

حنان البدوی، مسئول دفتر گریفتس اعلام نمود: هدف از تشکیل این کمیته اطلاع از نظرات مختلف زنان یمنی و رایزنی های مستقیم آنها به عنوان چهره های مستقل با فرستاده ویژه سازمان ملل و تیم او مطابق با اصول بی طرفی و استقلال است.

وی اضافه کرد: این کمیته مطابق با قطعنامه های 1325 و 1820 شورای امنیت درباره لزوم مشارکت زنان دربرقراری صلح و امنیت و نیز بیانیه پایانی کنفرانس گفت وگوی ملی یمن تشکیل شده که در بیانیه پایانی آن بر مشارکت 30 درصدی زنان در تمامی پست های دولتی و نیز تشکیل هیات ها و کمیته ها تاکید شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 فروردین 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 415

به "گریفیتس: باید جو مثبت جهانی درباره یمن را غنیمت بدانیم، فرصت حل بحران وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گریفیتس: باید جو مثبت جهانی درباره یمن را غنیمت بدانیم، فرصت حل بحران وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید