یک بام و دو هوای مسئولان در جمع آوری معتادین متجاهر

به گزارش کالارنا، وزارت بهداشت که تا یک ماه پیش مخالف جمع آوری معتادین متجاهر بود، حالا سیاست خود را تغییر داده است.

یک بام و دو هوای مسئولان در جمع آوری معتادین متجاهر

به گزارش خبرنگار ، از اوایل اسفند که اولین مورد ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شد، بلافاصله نگرانی ها برای جلوگیری از انتقال این ویروس هم اوج گرفت.

مسئولیت وزارت بهداشت و رسانه ها به منظور کاهش سرعت انتقال این ویروس، افراد و مشاغلی را که بیشتر در معرض آسیب بودند معرفی کردند.

پزشکان، پاکبانان و معتادین از جمله افراد آسیب پذیر بودند. در این بین نگرانی از ابتلای معتادین و انتقال آن به دیگران بیش از سایر گروه ها نگران نماینده بود. زیرا که پزشکان و پاکبانان به دلیل شرایطی که دارند، موارد ایمنی را رعایت می نمایند و در صورت ابتلا از تماس با دیگران خودداری می نمایند. اما معتادین متجاهر نه برای جلوگیری از ابتلای خود به این بیماری مراقبت دارند، و نه در صورت ابتلا از تماس با دیگران خودداری می نمایند.

معتادین متجاهر افراد پرخطری هستند که به شکل علنی به مصرف مواد مخدر اقدام می نمایند و تمایلی به حضور در گرمخانه ندارند و همچنین از حضور در فضای بسته اکراه دارند و رفتار آنها رفتار مجرمانه محسوب می گردد.

شهرداری تهران که مسئول جمع آوری معتادین و کارتن خواب ها از سطح شهر به منظور حفظ جان آنها است، در این شرایط هم به کار خود ادامه داد و هر چند روز یک بار گزارشی از عدم ابتلای افراد حاضر در گرمخانه ها به کرونا ارائه داد.

اما از سوی دیگر معاونت درمان وزارت بهداشت، با این استدلال که متمرکز نمودن معتادین متجاهر در یک نقطه، در صورت ابتلای یکی از آنها، سبب شیوع گسترده تر این بیماری می گردد، به طور همزمان، دستور توقف جمع آوری معتادین متجاهر را صادر کرد.

پنجم فروردین 99 سید مالک حسینی سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: تمام سازمان ها، شهرداری تهران را تنها گذاشتند و هیچ پشتیبانی لجستیکی و نیرویی از شهرداری تهران در بحث نگهداری مددجدیان (معتادین متجاهر) انجام نشده است.

او با تاکید بر اینکه ما تحت هیچ شرایطی گرمخانه ها را تعطیل نخواهیم کرد، گفت: اگر ما به بی پناهان خدمات ندهیم هیچ گونه خدماتی به آنها ارایه نمی گردد و نکته دیگر این است که به دلیل فقر موجود در بین مدد جویان این دسته از افراد امکان تهیه اقلام بهداشتی مورد احتیاج جهت مقابله با ویروس کرونا را ندارند و می تواند خطر وسیعی را برای شهر ایجاد نمایند.

حسینی ادامه داد: ما ظرفیت های جدیدی را مانند مراکز بهاران برای پذیرش ایجاد کردیم اما ما تنها می توانیم این اقدام را برای افرادی انجام دهیم که داوطلب حضور در این مراکز باشند و هیچ خطری نیز نداشته باشند.

او اضافه کرد: متاسفانه با تصمیم اتخاذ شده مبنی برپذیرش نکردن معتادان در مراکز ماده 16 و ترخیص زودتر از موعد آنها خیلی از پاتوق های معتادین مانند میدان شوش و دره فرحزاد که با کوشش نیروی انتظامی پاکسازی شده بود دوباره در حال تبدیل شدن به پاتوق های حرفه ای معتادان است و این اقدام در حالی است که ما در مدیریت شهری تمام کوشش خود را کردیم تا مراکز خود را دایر نگه داریم.

او گفت: از همه دستگاه ها می خواهیم برای جمع آوری معتادان متجاهر ورود نمایند تا زحمات کشیده شده تا به امروز با تصمیم نا به جا از بین نرود.

حالا در شرایطی که هنوز شهرداری و وزارت بهداشت بر سر جمع کردن یا جمع نکردن معتادین متجاهر به توافق نرسیده اند، استانداری تهران هم، همان موضع شهرداری تهران را گرفته و خواهان جمع آوری معتادین متجاهر است.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با تاکید بر ضرورت پذیرش معتادین متجاهر در گرمخانه ها و مراکز نگهداری گفت: هر جا که معتاد متجاهر باشد، نیروی انتظامی باید نسبت به جمع آوری آنها اقدام کند.

استاندار تهران توضیح داد: این تصمیم گیری با تصمیم کمیته درمان مقابله با مواد مخدر که مسئولیت آن به عهده معاونت درمان وزارت بهداشت است و یک ماه قبل مصوبه ای داشتند که پذیرش جدید نداشته باشیم، مغایرت دارد و این موضوع در کمیته درمان مصوب می گردد.

او اضافه کرد: پیشنهاد ستاد مبارزه با کرونای استان تهران و وزارت کشور این است که پذیرش معتادین متجاهر در مراکز درمانی را داشته باشیم.

محسنی بندپی گفت: کمیته مقابله با مواد مخدر هم اعلام نموده چون آسیب زایی این افراد بالاست، لذا باید از سطح خیابان ها جمع آوری شوند.

او اضافه کرد: شهرداری هم مکلف شده درچند روز آینده 2 هزار نفر ظرفیت پذیرش ایجاد کند، و کسانی هم که پذیرش می شوند، حتما باید پروتکل های بهداشتی داشته باشند.

استاندار تهران اظهار کرد: افرادی که از سطح خیابان ها جمع آوری می شوند، پیش از انتقال به مراکز نگهداری ابتدا آزمایش کرونا می دهند و اگر نتیجه آزمایش منفی بود، به سوله ها منتقل می شوند.

رهاسازی معتادین متجاهر در سطح خیابان ها و تجمعات ده ها نفری آنها در نقاط مختلف شهر، رفتاری پر خطر است که در صورت ابتلای هر یک از آنها به کرونا، سایر افراد مرتبط با آنها هم به این بیماری مبتلا خواهند شد. بویژه اینکه سیستم ایمنی افراد دارای اعتیاد ضعیف است، و با قرار دریافت در معرض کوچکترین آلودگی مبتلا به این بیماری می شوند.

حال استانداری، شهرداری را مکلف به افزایش 2 هزار نفری ظرفیت پذیرش معتادین نموده است. به این معنا که قرار است اجتماع 2 هزار نفری از معتادین شکل بگیرد و با توجه به اینکه قدرت ایمنی معتادین ضعیف تر از افراد عادی است، حتی در صورت ابتلای یک نفر از آنها به کرونا، این ویروس به سرعت، بقیه این اجتماع 2 هزار نفری را هم فرا خواهد گرفت و از آنجایی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است، بعید نیست که شاهد یک مرگ دسته جمعی 2 هزار نفری باشیم.

شرایط معتادین در شرایط کرونایی، چالشی ایجاد نموده که نه اجازه می دهد مسئولین نسبت به حضور آزادانه آنها در سطح خیابان ها بی تفاوت باشند و نه اقدام به متمرکز نمودن آنها در یک محدوده خاص نمایند.

اگرچه مسئولین متوجه انتخاب اول خود در خصوص خودداری از جمع آوری معتادین شده اند، اما به نظر می رسد، انتخاب دوم آنها مبنی بر متمرکز نمودن جمعیت 2 هزار نفری معتادین در یک محل هم پاسخ صحیح این مسئله نیست و مسئولین به منظور رسیدن به پاسخ صحیح باید گزینه سومی بیابند که موجب قطع زنجیره کرونا گردد.

سردار محمد مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: قبل از شروع نوروز، مقرر شد تا جمع آوری معتادان متجاهر را متوقف کنیم و این اقدام نیز انجام شد.

سردار زاهدیان در پاسخ به این سوال که آیا تعطیلی مراکز ترک اعتیاد با نظر پلیس انجام شد یا خیر؟ گفت: خیر، قبل از عید نامه ای به وزارت بهداشت ، ستاد مبارزه با موادمخدر و نهاد ریاست جمهوری ارسال کردیم که در این نامه خواهان عدم تعطیلی کمپ های ترک اعتیاد شدیم، زیرا از نظر پلیس مراکز ترک اعتیاد نباید تعطیل می شد.

او اضافه کرد: شعار ما در زمان شیوع بیماری کوید 19 این است که در خانه هایمان بمانیم تا زنجیره انتقال آن قطع گردد، حال بهترین مکان برای نگهداری از معتادان متجاهر همین مراکز ترک اعتیاد است و خیابان محل مناسبی برای حضور این افراد نیست.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با بیان اینکه ظرفیت های دیگر برای نگهداری معتادان متجاهر فراهم است، توضیح داد: هر زمان که به ما اعلام نمایند، آمادگی اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر هستیم.

وی اضافه کرد: قرار است امروز جلسه ای در این خصوص در کمیته درمان برگزار گردد و نتیجه آن جلسه تکلیف نهایی در این خصوص را تعیین خواهد نمود.

در شرایطی که اغلب دستگاه های مسئول در خصوص معتادین متجاهر خواهان جمع آوری آنها هستند و تنها نهاد مخالف وزارت بهداشت بوده، حالا کم کم وزارت بهداشت هم تغییر لحن داده و خواهان جمع آوری معتادین متجاهر در راستای قطع زنجیره کرونا شده است.

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت گفته است، به دلیل اینکه ممکن است، معتادین تجمعاتی داشته باشند، که باعث انتشار ویروس کرونا گردد، تاکید داریم که در نقاط تعیین نگهداری شوند و پیگیر این کار هم هستیم.

اگر چه از مواضع امروز مسئولین بوی یکپارچگی در تصمیم گیری می آید، اما از این نکته هم نمی توان چشم پوشید که عدم یکپارچگی در تصمیم گیری برای معتادین متجاهر در یک ماه گذشته چقدر فرصت سوزی نموده است و رهاسازی معتادین در سطح شهر تا چقدر باعث تداوم زنجیره انتقال کرونا شده است.

اگر از همان ابتدا با نگاه کارشناسانه تری به موضوع نگریسته شده بود، و خیلی زودتر اقدام به جمع آوری این افراد می شد، شاید امروز آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا کمتر از آمار فعلی بود.

متاسفانه یک بام و دو هوای مسئولان در مدیریت بحران، سال هاست که پدیده بحران مدیریت را شکل داده و هر بار هم شهروندان در نوک آسیب های این بحران مدیریت هستند.

گزارش از علی کاظمی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1209

به "یک بام و دو هوای مسئولان در جمع آوری معتادین متجاهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بام و دو هوای مسئولان در جمع آوری معتادین متجاهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید