آیا تهیه لباس کار کارگر بر عهده کارفرما است؟

بر اساس آیین نامه بهداشت عمومی در کارگاه ها، کارفرمایان موظف به تهیه لباس کار برای کارگران خود هستند، چراکه این موضوع برای حفظ سلامت و ایمنی کارگران ضرورت دارد.

آیا تهیه لباس کار کارگر بر عهده کارفرما است؟

به گزارش خبرنگار، بر اساس ماده 61 آیین نامه بهداشت عمومی در کارگاه ها، کارفرما موظف است در هر سال تعداد 2 دست لباس کار را به صورت رایگان در اختیار کارگر بگذارد. لباس کار باید متناسب با نوع کار باشد و طوری تهیه گردد که کارگر بتواند به راحتی وظایف خود را انجام دهد و موجب بروز حادثه نگردد.

لازم به ذکر است؛ دریافت وجه به جای لباس کار فاقد وجاهت قانونی است، چراکه بر اساس آیین نامه مربوطه این موضوع برای حفظ سلامت و ایمنی کارگر پیش بینی شده است.

لازم به ذکر است؛ در صورتی که کارفرما از تحویل لباس کار خودداری کند و کارگر در این خصوص در مراجع حل اختلاف کار طرح دعوی داشته باشد، این مراجع صرفاً می توانند کارفرمای مربوطه را با صدور رأی ملزم به تهیه لباس کار نمایند و محکومیت ریالی بابت عدم تهیه لباس های کار قبلی موضوعیت ندارد.

در هر صورت کارگران می توانند به بازرسی کار مراجعه و از این طریق کارفرما را ملزم به تهیه لباس کار نمایند، در صورتی که کارفرما علی رغم هشدار بازرس کار اقدام لازم را انجام ندهد، مشمول پرداخت جرایم صادره از سوی بازرسی کار خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آیا تهیه لباس کار کارگر بر عهده کارفرما است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با آیا تهیه لباس کار کارگر بر عهده کارفرما است؟

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید