آیا ورزش از زوال عقل جلوگیری می کند؟

به گزارش کالارنا، هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از زوال عقل وجود ندارد. اما دانشمندان در حال کشف هستند که قلب سالم باعث ایجاد یک مغز سالم می شود.

آیا ورزش از زوال عقل جلوگیری می کند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، موارد کمی به مقدار ورزش بدون حرف و شرط سالم هستند. علاوه بر رضایت از عضله سازی، از دست دادن وزن و حال عالی، از بسکمک از گرفتاری های مهلک خصوصاً با افزایش سن محافظت می کند. بیشتر این گرفتاری ها جسمی هستند مانند بیماری های قلبی، دیابت و سرطان. اما همچنین باعث جلوگیری از بیماری های مختلف فکری می شود که به آن ها زوال عقل می گوییم.

مطالعات نشان می دهد که ورزش یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از زوال عقل در سال های طلایی ما است. داده ها به طور مداوم نشان می دهد افرادی که فعالیت بیشتری دارند، احتمالاً حافظه و مهارت های تفکر خود را حفظ می کنند. به نظر می رسد که هر نوع فعالیت بدنی موثر است، اما ورزش هوازی -هر چیزی که ضربان قلب شما را افزایش دهد- بهترین است.

اینکه با درگیر کردن بدن چه عواملی باعث تقویت فکر می شود، معین نیست، اما چند نظریه وجود دارد. ورزش با افزایش پروتئین نوروتروفیک مشتق شده از مغز همراه است که تصور می شود باعث تشکیل نورون های نو شده و از بین رفتن موجودات را به حداقل می رساند -به ویژه در هیپوکامپ، یکی از مراکز اصلی حافظه مغز. همچنین، با پمپاژ سریع تر قلب و افزایش جریان خون، اکسیژن بیشتری به مغز، جایی که بسکمک از عملکرد های حیاتی انجام می شود، راه می یابد. به طور خلاصه، هدر اسنایدر، معاون روابط پزشکی و علمی انجمن آلزایمر می گوید: آنچه برای قلب شما خوب است برای مغز شما مفید است.

زوال عقل عادی نیست

آلزایمر یک بیماری خاص است، در حالی که زوال عقل اختلال روانی است. آلزایمر مورد شایع ترین علت زوال عقل است و یک اپیدمی در حال رشد است که حدود 6 میلیون آمریکایی را رنج می دهد. خطر آلزایمر بطور مداوم پس از 65 سالگی افزایش می یابد.

اسنایدر می گوید: وقوع این بیماری در پیری طبیعی نیست. آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل با لیست طولانی از عوامل سبک زندگی، از استرس و رژیم غذایی گرفته تا سیگار کشیدن، ارتباط تنگاتنگی دارد و اغلب با رسیدگی به این نیاز ها می توان از بروز آن ها جلوگیری کرد. بر اساس داده های موجود، ورزش امیدوار کننده ترین این مداخلات به نظر می رسد.

تحلیل آزمایشات مختلفی که فواید بالقوه آن را بررسی کرده است، نشان می دهد که با ورزش در میان سالی خطر ابتلا به زوال عقل کاهش می یابد. برخی از مطالعات حتی به این نتیجه رسیده اند که حدود شش تا 12 ماه ورزش می تواند مقداری از قدرت مغز را برای افرادی که قبلاً دچار زوال عقل یا اختلال شناختی خفیف هستند، بازگرداند.

با وجود شواهد فزاینده، محققان چیز های زیادی در مورد چگونگی تأثیر فعالیت های بدنی بر از دست دادن حافظه دارند. به علاوه، اسنایدر می گوید: بیشتر کار ها تا به امروز فقط در مورد گروه های کوچک افراد مطالعه شده است، اما تعداد معدودی آزمایش در مقیاس بزرگ در حال انجام است.

زندگی برای فکر تان

ورزش تنها راه حل نیست. بهترین نتیجه، از ترکیب آن با یک رژیم غذایی مغذی، خواب کافی، درگیری اجتماعی و سرگرمی هایی است که شما را از نظر فکری هوشیار نگه می دارد، مانند خواندن یا حل جدول کلمات متقاطع. در یک بررسی 2017 درمورد ورزش و بیماری آلزایمر، نویسندگان نوشتند: فعالیت بدنی یکی از اجزای یک سبک زندگی سالم است، اما به خودی خود، احتمالاً کافی نیست. آن ها همچنین پیشنهاد می کنند که فعالیت بدنی همراه با برانگیختگی اجتماعی و شناختی موثرترین است.

حتی با پیروی از تمام استراتژی های فکر سالم، هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از زوال عقل وجود ندارد. این بیماری ها پیچیده هستند، اما از بین تمام گزینه های سبک زندگی که برای کمک به حفظ توانایی های فکری هستند، ورزش ثابت ترین موفقیت را به دست می آورد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2025

به "آیا ورزش از زوال عقل جلوگیری می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ورزش از زوال عقل جلوگیری می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید