تعاملات گردشگری و فرهنگی میان یوکسک اوا ترکیه و ارومیه تقویت می شوند

به گزارش کالارنا، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تعاملات گردشگری و فرهنگی میان یوکسک اوا ترکیه و ارومیه تقویت می شوند.

تعاملات گردشگری و فرهنگی میان یوکسک اوا ترکیه و ارومیه تقویت می شوند

مرتضی صفری در ملاقات با هئیت تجاری و جهانگردی یوکسک اوا ترکیه اظهار کرد: در دولت سیزدهم گام های بزرگی برای توسعه جهانگردی با اولویت تقویت ارتباطات با کشورهای همسایه انجام شد که لغو ویزا با 35 کشور خارجی از جمله این اقدامات هستند.

مدیر کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی آذربایجان غربی اضافه نمود: در سفر استاندار آذربایجان غربی و هیئت همراه به وان ترکیه نیز توافقات خوبی برای توسعه جهانگردی بین دو کشور انجام شد و افزایش این رفت و آمدها بین دو کشور نیز زمینه ساز توسعه جهانگردی است.

او اعلام کرد: هر چقدر جلسات و ملاقاتهای بین مسئولان دو کشور بیشتر گردد بعضی مسائل موجود بر سر راه توسعه جهانگردی نیز حل خواهد شد آنچنان که در جلسات قبلی مدیران تورهای جهانگردی ترکیه در سفر به ارومیه به طولانی شدن روند بروکراسی اداری در گمرگات استان اشاره کردند که با پیگیری استاندار بعضی از آنها حل شده و امید است سایر مسائل نیز رفع گردد تا شاهد افزایش تعداد مسافران ترکیه و مدت ماندگاری آنها در آذربایجان غربی باشیم.

صفری با اشاره به ظرفیت های تاریخی، جهانگردی و فرهنگی آذربایجان غربی ادامه داد: این استان با دارا بودن 1809 اثر ثبت ملی و پنج اثر ثبت جهانی قره کلیسا چالدران، کلیسای زور زور ماکو، تخت سلیمان تکاب، آیین مذهبی بادراک و کاروانسرای شاه عباسی خوی از جمله استان های غنی ایران است.

مدیر کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی آذربایجان غربی توضیح داد: بعلاوه آذربایجان غربی با داشتن طبیعت بکر، آبشارها، چشمه های آب گرم، جنگل ها و...ظرفیت بالایی برای جذب جهانگردی طبیعت دارد.

او با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری استان اعلام نمود: در حال حاضر چندین پروژه جهانگردی و اقامتی از جمله 11 هتل در سطح استان در حال احداث است که با بهره برداری از آنها دو بیش از هزار تخت به تعداد تخت های اقامتی آذربایجان غربی اضافه نموده می گردد.

صفری با بیان مرز سرو ارومیه نزدیکترین مسیر به یوکسک اوا است، گفت: با تقویت ارتباطات سالانه مسافران زیادی از مرز سرو به ترکیه رفت و آمد خواهند کرد که همین امر منجربه توسعه جهانگردی در یوکسک اوا و ارومیه خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی آذربایجان غربی اظهار کرد: علاوه بر تقویت زیرساخت های سفر زمینی بین ارومیه و یوکسک اوا، میتوان خط هوایی بین این دو شهر راه اندازی کرد، چرا که هر دوی این شهرها دارای یک فرودگاه بین المللی هستند که ظرفیت خوبی برای توسعه جهانگردی است.

صالح اوزدمیر، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع یوکسک اوا ترکیه نیز در این ملاقات ضمن تشکر از مهمان نوازی مردم آذربایجان غربی گفت: یوکسک اوا دارای ظرفیت های جهانگردی و تاریخی خوبی بوده و در سالهای اخیر اقدامات مهمی برای تقویت زیرساخت های جهانگردی آن اجرا شده است.

او اعلام نمود: فرودگاه یوکسک اوا یک ظرفیت بی نظیر است که در صورت برقراری خط هوایی بین ارومیه و یوکسک اوا شاهد افزایش تعداد مسافران شده و در زمان نیز صرفه جویی خواهد شد که این امر نیز نیازمند برنامه ریزی است.

اوزدمیر توضیح داد: متاسفانه برخلاف تبریز، تعداد پروازهای فرودگاه ارومیه به ترکیه خیلی کم است که جوابگوی نیازهای جهانگردی این شهر نیست اگر تعداد این پروازها افزایش یابد تورهای جهانگردی ترکیه برای اقامت ارومیه را انتخاب نموده و این شهر تبدیل به یک کریدور مهم بین ترکیه و ایران خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع یوکسک اوا ترکیه با ابراز گله مندی از طولانی بودن بروکراسی اداری در مرز سرو خواهان حل این موضوع شد، چرا که این امر موجب ناراحتی و فراری شدن جهانگردان می گردد.

او در انتها اعلام نمود: ایران بهشت جهانگردی جهان است که در صورت حل شدن بعضی مسائل در انتهاه های مرزی سالانه میلیون ها جهانگرد می توانند از آن بازدید نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2577

به "تعاملات گردشگری و فرهنگی میان یوکسک اوا ترکیه و ارومیه تقویت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعاملات گردشگری و فرهنگی میان یوکسک اوا ترکیه و ارومیه تقویت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید