تورم در کاهش سود بین بانکی کمین نموده است

به گزارش کالارنا، در حالیکه بانک مرکزی هدف خود را رساندن نرخ سود بین بانکی حول میانگین دالان نرخ سود قرار داده و رئیس کل این بانک از کاهش این نرخ به 19.7 درصد خبر داده است، کارشناسان اقتصادی معتقدند که این امر به صلاح اقتصاد کلان و بازارهای اقتصادی نیست زیرا، تورم را تشدید می نماید.

تورم در کاهش سود بین بانکی کمین نموده است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، نرخ بهره در بازار بین بانکی یکی از انواع نرخ های بهره در بازار پول است که به نرخ های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می دهد و در واقع این نرخ، قیمت ذخایر بانک هاست و زمانی که آن ها در سرانجام دورۀ مالی کوتاه مدت اعم از روزانه یا هفتگی، دچار کسری ذخایر می شوند، از سایر بانک ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می نمایند.

بنابراین، نرخی که بانک ها در این شرایط به ذخایر یا پایۀ پولی دسترسی پیدا می نمایند، نرخ بهره بین بانکی است که آمارها نشان می دهد این نرخ در ماه های خرداد، مرداد، شهریور و مهر به ترتیب 10، 14.8، 17 و 20 درصد بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش بیان نمود که این بانک میخواهد تا نرخ بهره بین بانکی را به 18 تا 18.5 درصد برساند.

به همین دلیل، روز گذشته همتی اعلام نمود که با اقداماتی که بانک مرکزی در مدیریت بین بانکی خصوصا استفاده از عملیات ریپو انجام داد، میانگین نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد کاهش یافت که این بانک برای پرهیز از افزایش نرخ سود به دنبال اجرا و نظارت بر محدودیت رشد ترازنامه بانک ها است.

این در حالی است که کارشناسان مالی معتقدند که اولویت بانک مرکزی باید کنترل و مهار تورم باشد و تا زمانی که تورم کاهش پیدا ننموده به سمت کاهش نرخ بهره بین بانکی نرود زیرا، این امر موجب تورم می گردد.

در این زمینه، کامران ندری- یک کارشناس مالی معتقد است که بانک مرکزی نباید اجازه دهد نرخ سود بین بانکی کاهش یابد زیرا، اثرات تورمی شدیدی دارد و اگر نرخ بهره بین بانکی خیلی کاهش پیدا کند، موجب کاهش سود سپرده های بانکی می گردد اما بانک ها به دلیل قدرت انحصاری خود، نرخ سود تسهیلات را پایین نمی آورند زیرا، با بالا بودن نرخ بهره تسهیلات می توانند زیان های خود را جبران نمایند.

همچنین، در این راستا گفته هایی مطرح شد مبنی براینکه کاهش نرخ سود بین بانکی می تواند برای بازار سرمایه نقش مثبتی داشته باشد که علی سعدوندی یک اقتصاددان می گوید کاهش نرخ بهره دردی از سهامداران دوا نمی کند و مردم ترجیح نمی دهند تا به دلیل کاهش نرخ، سپرده خود را تبدیل به سهام نموده و به آتش بکشند.

وی راه حل موثر را برای کاهش انتظارات تورمی را تثبیت نرخ دلار، افزایش یا تثبیت نرخ بهره بین بانکی و اوراق می داند.

از سوی دیگر، مهدی رباطی-مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران نیز معتقد است که کاهش نرخ بهره بانکی نه به صلاح اقتصاد کلان و نه بازار سرمایه است زیرا، موجب تورمی شدن اقتصاد می گردد که در شرایط فعلی برای نجات بازار باید ساختارهای بازار سرمایه را به سمت الگوهای جهانی حرکت کند.

به گزارش ایسنا ، بنابراین، طبق گفته کارشناسان در کنار سایر سیاست های پولی بانک مرکزی باید کنترل و مهار تورم در اولویت و مرکز تصمیم گیری ها قرار گیرد و در زمان کاهش نرخ تورم به سمت اجرای سایر سیاست ها حرکت کند زیرا، تورم یک متغیر و شاخص مهم در اقتصاد کلان است و هر تغییری در آن می تواند سایر متغیرهای مالی و شرایط انواع بازارها را تحت تاثیر قرار دهد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1780

به "تورم در کاهش سود بین بانکی کمین نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم در کاهش سود بین بانکی کمین نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید