سرپناه خودتان را با چه وامی باید تهیه کنید ؟

به گزارش کالارنا، بانک مسکن چون با شرایط مالی و زندگی مشتریان خود به خوبی آشناست طرحی ویژه زوجین آماده کرد به نام تسهیلات زوجین که وقتی وارد سایت بانک مسکن شوید در منو آن با این نام روبرو می شوید و می توانید فایل پی دی اف آن را دانلود نموده و شرایطش را با وضع خودتان بسنجید.

سرپناه خودتان را با چه وامی باید تهیه کنید ؟

شما چند سال دارید؟ مستاجر هستید؟ هنوز ازدواج ننموده اید؟ اما ما می دانیم شمایی که الان مخاطب متن ما هستید بزرگ شده و دوران کودکی را پشت سر گذاشته اید به حدی رسیده اید که باور دارید با یک قلم و کاغذ دیگر نمی گردد شکل یک خانه را کشید و دلخوش کرد که صاحبخانه شده اید. حتی اگر بالای خانه نقاشی شده دودکش بگذارید و چند خط منحنی دار بالای آن بکشید و دود از آن بیرون بدهید باز اجاق این خانه گرم نخواهد شد. این روزها وام های مسکن طرح های دوران کودکی شما را به واقعیت تبدیل خواهند کرد.

تسهیلات

بانک مسکن چون با شرایط اقتصادی و زندگی مشتریان خود به خوبی آشناست طرحی ویژه زوجین آماده کرد به نام تسهیلات زوجین که وقتی وارد سایت بانک مسکن شوید در منو آن با این نام روبرو می شوید و می توانید فایل پی دی اف آن را دانلود نموده و شرایطش را با وضع خودتان بسنجید.

یکم

بانک مسکن برای پرداخت یاری هزینه مسکن، چندین وام مختلف ارائه می دهد. یکی از این وام ها، وام مسکن یکم است که این وام حدود سه سال است مورد تصویب شورای پول و اعتبار واقع شده است و به صورت تسهیلات انفرادی و زوجین برای خرید خانه پرداخت می گردد و همچنین به وسیله بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

وام یکم چیست؟

در تسهیلات پس انداز وام یکم می گویند این وام مخصوص خانه اولی هاست، شاید برایتان سوال باشد که منظور از خانه اولی ها چه کسانی هستند؟ منظور از این مسئله این است که متقاضی نمی تواند قبل از دریافت تسهیلات وام یکم، از سایر وام های مسکن استفاده نموده باشد.

اینجا، آنجا

این وام به صورت انفرادی و زوجین پرداخت می گردد. برای مناطق جغرافیایی و وضعیت مجرد یا متاهل بودن افراد مبلغ متفاوتی پرداخت می گردد که برای انفرادی و در تهران، 80 میلیون تومان، مراکز استان ها و شهر هایی که جمعیت آن ها بالای 200 هزار نفر جمعیت دارد تا 60 میلیون و در منطقه های دیگر تا 40 میلیون تعریف شده است.

میزان سود

میزان سود بازپرداخت وام مسکن یکم 9/5% و حداکثر زمان برای بازپرداخت آن 12 سال است. مثلا برای فردی که وام 80 میلیون تومانی دریافت نموده است ماهانه حدود 930 هزار تومان قسط در نظر گرفته می گردد و در مجموع 54 میلیون سود برمی گرداند. همچنین سود وام 160 میلیونی نیز 128 میلیون تومان است و قسط های آن 2 میلیون تومانی خواهد بود.

اگر

اگر سخت است در سالهای اول که وام مسکن گرفته اید با مبلغ بالا باز پرداخت داشته باشید بانک برای شما یک امتیاز در نظر گرفته است. بازپرداخت پلکانی را انتخاب کنید و در سال های اول مبلغ قسط های شما کم است با گذر چند سال مبلغ روند پلکانی طی می نماید و زیاد می گردد. این هم روش خوبی می باشد چون در چند سال اول که شما در شُک وام دریافت هستید و هنوز عادت ننموده اید به روند جدید اقتصادی زندگیتان، یاری بزرگی به شما است.

ضامن خوب

ضامن، جزء لاینفک وام است. اگر نمی خواهید تعداد ضامنین شما زیاد گردد به زحمت بیفتید یک ضامن خوب انتخاب کنید. حالا مشخصه یک ضامن خوب چیست؟ ضامن را با مبلغ وامتان بسنجید. مبلغ سررسید قسطتان را که فهمیدید باید ضامنی پیدا کنید که سه برابر مبلغ سررسید قسط شما درآمد ماهانه داشته و فیش حقوقی اش فقط آماده کپی کردن و تحویل بانک دادن باشد.

محدودیت

وام مسکن یکم فقط به افرادی که قصد خرید خانه در شهر را دارند تعلق می گیرد. افرادی که قصد خرید در اطراف شهر یا روستا دارند در دریافت این وام محدودیت دارند حتی اگر واجد تمام شرایط دریافت وام فوری باشند.

قانون

باید ببینیم قانون در خصوص وام ازدواج چه می گوید. طبق اصل 43 قانون اساسی، دولت موظف است امکانات لازم برای تشکیل خانواده را به عنوان یک احتیاج اساسی تامین نماید؛ در این راستا، تنها سیاست قابل توجه کشور طی سال های اخیر، اعطای وام قرض الحسنه ازدواج بوده است.

بهانه

افراد دارای شرایط ثبت نام وام ازدواج می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت نام به نشانی https://ve.cbi.ir مراجعه نمایند. بانک مرکزی با تاکید بر اینکه 16 بانک دولتی و خصوصی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت می نمایند اعلام نمود: متقاضیان وام ازدواج که به شعب بانک ها مراجعه نموده اند، حداکثر طی دو ماه باید مدارک خود را تکمیل نمایند. بهانه دست دولت ندهید و در اولین ضرب العجل مدارک و ثبت نامتان را کامل کنید که بعد از این دو ماه اگر مدارکتان را کامل ننموده باشید درخواست شما برای همواره منتفی می گردد و وامی به شما تعلق نخواهد گرفت.

پس دادن

وام چه وام مسکن باشد چه وام ازدواج یا در کل هر وامی که شما بگیرید باید حساب پس دادنش را داشته باشید. این دیگر مثل مهر بستن نیست که بگویید که کی داده کی گرفته.! خیالتان راحت که وام را داده اند پس هم گرفته اند. پس ندهید با زور ضامن راضیتان خواهند کرد که با این قاعده، بانک شوخی ندارد.

منبع: چمدان
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 724

به "سرپناه خودتان را با چه وامی باید تهیه کنید ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرپناه خودتان را با چه وامی باید تهیه کنید ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید