شکاف بین معلم و شاگرد

به گزارش کالارنا، مهر از نیمه گذشت و از شروع سال تحصیلی نیز بیش از یک ماه سپری شده است یعنی اگر سال تحصیلی را 9 ماه در نظر بگیریم و 8 ماه آن را مفید تلقی کنیم یک هشتم آن عملا سپری شده است اما شرایط متاثر از کرونا و ضعف های ساختاری و مدیریتی در شرایط سخت مالی با ضعف های فرهنگی دست به دست هم داده تا اگرچه خوشبختانه کرونا با بچه ها و نوجوانان مهربان تر است اما تبعات ناشی از کرونا و حضوری برگزار نشدن کلاس ها بیشترین ضربه را به بچه ها و نوجوانان به ویژه دانش آموزان مقطع ابتدایی وارد کند.

شکاف بین معلم و شاگرد

آنچه که به تبع ضعف زیرساخت ها و مسائل و کمبودهای سخت افزاری و ضعف و ناتوانی های نرم افزاری ایجاد شده و آموزش را عملا دچار اختلال نموده، رابطه معلم و شاگرد است. رابطه ای که اساس آموزش به ویژه در فرآیند مدرن یاددهی- یادگیری است. فرآیندی که هر قدر رابطه معلم و دانش آموز محدودتر گردد و مورد تهدید قرار گیرد دچار مشکل خواهد شد و نتایج مورد انتظار حاصل نمی گردد. چهار ضلعی ارایه محتوا، ارزیابی مستمر(پرسش و پاسخ)، فعالیت های دانش آموز محور (مشارکت دانش آموز) و آزمون های مرحله ای، تضمین نماینده نتایج مورد نظر در هر محتوای درسی است که متاسفانه به دلایل متعدد در بیشتر مدارس چهار ستون آموزش مورد تهدید قرار گرفته و به جز معدود مدارسی که به همت مدیریت مدرسه و کادر مربوطه و همکاری و هماهنگی والدین توانسته اند قدری خلأ آموزش حضوری را با آموزش مجازی تعاملی جبران نمایند در سایر مدارس به شدت در ابعاد مختلف با مسائل متعدد روبرو هستند.

مسائلی که در عمل موجب افزایش شکاف معلم و شاگرد شده، شکافی که هر چند در نظام آموزشی سنتی ایجاد شده بود اما حالا با آموزش مجازی و آنلاین پرمساله بیشتر از گذشته هم شده و این شکاف عظیم ترین عامل تهدید عدالت و کیفیت آموزشی در نظام آموزشی کشور ماست. بنابراین اگر چاره ای اساسی اندیشیده نگردد و زمینه و امکانات و راهکارهای لازم برای آموزش های مجازی آنلاین و تعاملی فراهم نگردد روز به روز فاصله بین دانش آموزان و معلمان بیشتر و ضربات جبران ناپذیری وارد خواهد شد که شاید سال ها نتوان شرایط عادی را فراهم کرد.

به نظر می رسد مسوولان و مدیران آموزش و پرورش بدون محدودیت باید از خلاقیت های مدارس حمایت و از ارسال بخشنامه ها و دستورالعمل های طولانی و پیچیده و نگران نماینده پرهیز نمایند و محدودیت ها را از سر راه مدارس بردارند و اجازه بدهند، مدیران و پرسنل و معلمان هر مدرسه با استفاده از ظرفیت های والدین آنچه را که مفید می دانند به کار گیرند در غیر این صورت منتظر ماندن فقط فرصت ها را از بین می برد و نگرانی ها را افزایش می دهد و علاوه بر شکاف بین خانه و مدرسه، شکاف معلم و دانش آموز را نیز افزایش خواهد داد.

*سخنگو و عضو شواری مرکزی پیرامون حقوق دانش آموزان

منبع: اعتماد

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1521

به "شکاف بین معلم و شاگرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکاف بین معلم و شاگرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید