قانون اصلاح نحوه رسیدگی به لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد

به گزارش کالارنا، رئیس جمهور قانون اصلاح ماده (182) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که نحوه رسیدگی به لایحه بودجه را از شکل یک شوری به دوشوری اصلاح خواهد کرد، برای اجرا به مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

قانون اصلاح نحوه رسیدگی به لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بر اساس اصلاحیه جزء یک ماده 182، ابتدا لایحه بودجه به همراه پیوست ها و جداول به کمیسیون تلفیق ارجاع می شود. کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر در مدت 5 روز از زمان وصول لایحه، گزارش خود را در مورد کلیات منتشر کند. گزارش کمیسیون تلفیق مطابق آیین نامه داخلی مورد رسیدگی قرار می گیرد.

در جلسه رسیدگی به کلیات، بعد از گزارش کمیسیون تلفیق، گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات نیز به مدت 10 دقیقه استماع می شود. سپس مطابق بند ج ماده 108 قانون آیین نامه داخلی، کلیات لایحه بودجه مورد رسیدگی قرار گرفته و رای گیری به عمل می آید.

چنانچه کلیات به تصویب مجلس برسد، کنندگان می توانند حداکثر ظرف مدت 10 روز پیشنهاد های خود را به کمیسیون های تخصصی تقدیم کنند. پس از انتشار گزارش شور دوم نیز کمیسیون های تخصصی و کنندگان 10 روز فرصت دارند تا پیشنهاد های خود را ثبت کنند.

در صورتی که کلیات لایحه بودجه به تصویب مجلس نرسد، مراتب به دولت اعلام می شود تا حداکثر در مدت 15 روز لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند تا در صورت تصویب کلیات در مجلس، رسیدگی به جزئیات مطابق فرآیند این ماده انجام شود. مدت مذکور با موافقت هیات رئیسه حداکثر تا مدت 10 روز قابل تمدید است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2248

به "قانون اصلاح نحوه رسیدگی به لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون اصلاح نحوه رسیدگی به لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید