مردی که 41 سال است خون می دهد

به گزارش کالارنا، یکی از رکوردداران اهدای خون و جزو اهداکنندگان مستمر است؛ 19 بهمن 57 بود و 14 سال سن داشت؛ زورش به نظامیان شاه نرسید، اما به بیمارستان رفت تا خون بدهد و هموطنان زخم خورده اش را نجات دهد و این ماجرا همچنان ادامه دارد...

مردی که 41 سال است خون می دهد

به گزارش کالارنا، مهندس علیرضا خونانی - یکی از رکورداران اهدای خون در کشور و از اهدانمایندگان مستمر خون، گفت: من 55 سالم است و 41 سال است که تجربه اهدای خون دارم. به طوری که تاکنون 159 بار خون اهدا نموده ام و اگر خدا بخواهد باز هم این اقدام را انجام خواهم داد.

این اهدانماینده مستمر خون گفت: در شرایط متعارف آقایان می توانند در سال چهار بار خون اهدا نمایند. یعنی به ازای هر سه ماه، یکبار. برای خانم ها این برعکس است و در سال می توانند سه بار خون اهدا نمایند؛ یعنی به ازای هر چهار ماه یکبار.

وی درباره تجربه اهدای خون خود، اضافه کرد: اولین باری که خون اهدا کردم، 14 سالم بود. در آن موقع در شرایط ویژه ای در کشور قرار داشتیم. اولین باری که خون اهدا کردم، روز 19 بهمن ماه سال 1357 بود که روزهای اوج درگیری های خیابانی بود. من یک جوان 14 ساله بودم و زورم هم به کسی نمی رسید. منزل ما نیز نزدیک یک بیمارستان بود و دقیقا محل جایی بود که اوج درگیری های خیابانی در آنجا قرار داشت. به همین دلیل هم بیمارستان از بلندگو برای مجروحان طلب خون می کرد.

خونانی ادامه داد: من اولین کاری که کردم رفتم و با اصرار خون اهدا کردم. این اولین تجربه ام در اهدای خون بود. جالب است که یک جوان 14 ساله بودم و هنوز بالغ نشده بودم، اما وقتی که خون اهدا کردم، به جای اینکه احساس ضعف داشته باشم، احساس شور و شعف داشتم. انگیزه خودباوری من در سن 14 سالگی با اهدای اولین خونم شروع شد. وقتی از بیمارستان بیرون آمدم، احساس کردم قدم خیلی بلند است و زورم به همه نظامیان می رسد. تا امروز هم این انگیزه خودباوری نه تنها کم نشده بلکه اضافه هم شده است.

این اهدانماینده مستمر خون که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، اضافه کرد: باید توجه کرد که کسانی که تجربه اهدای خون دارند، می توانند تا 65 سالگی اهدای خون را ادامه دهند. من هم از آنجایی که اهدانماینده مستمر هستم می توانم این اقدام را انجام دهم.

وی همچنین گفت: در من به عنوان اهدانماینده خون نه تنها تاکنون ضعفی اتفاق نیفتاده است، بلکه احساس می کنم از نظر سلامتی، شکلی و بدنی، هنوز پیر نشده ام و موهایم سفید نشده است، فکر می کنم به دلیل انجام این امر خداپسندانه بوده است. اهدای خون می تواند شرایط یک بازسازی را در بدن شروع کند که در شرایط عادی این بازسازی کمتر است. به عنوان مثال می تواند غلظت خون را که یک معضل در شهرهای بزرگ است، کنترل کند. بنابراین به همه کسانی که شرایط اهدای خون دارند، توصیه می کنم که اینکار را انجام دهند و قطعا به سلامت خودشان هم یاری می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 699

به "مردی که 41 سال است خون می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردی که 41 سال است خون می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید