کویر بافق (درانجیر)

به گزارش کالارنا، کویر بافق در فرو رفتگی مشرق یزد که در واقع فرو رفتگی اصلی کویر یزد می باشد قرار گرفته است .رودخانه های اصلی این کویر به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و معمولا سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل توجه زمین های اطراف این کویر می باشد . طول کویر بافق در حدود 75 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر بوده و مساحت آن در حدود 750 کیلومتر مربع می باشد . 60% از آن را زمین های رسی و 40% از آن را نمکزار وسیعی

کویر بافق (درانجیر)

کویر بافق (درانجیر)

نویسنده: محسن ادیب

نام انگلیسی : bafgh desert

نام فارسی : بیابان بافق (درانجیر)

کویر بافق در فرو رفتگی مشرق یزد که در واقع فرو رفتگی اصلی کویر یزد می باشد قرار گرفته است .رودخانه های اصلی این کویر به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و معمولا سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل توجه زمین های اطراف این کویر می باشد . طول کویر بافق در حدود 75 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر بوده و مساحت آن در حدود 750 کیلومتر مربع می باشد . 60% از آن را زمین های رسی و 40% از آن را نمکزار وسیعی پوشانده است .زمین های رسی بخش جنوبی و شمال غربی این کویر را پوشانده اند . رودخانه های جنوبی باعث تراکم زیاد گیاهان شور زیست در قسمت جنوبی این کویر شده اند , در حالی که در قسمت های شمالی و یا نزدیک سطح نمکزار به علت افزایش شوری زمین گیاهی مشاهده نمی شود .

نمکزاری در قسمت شمالی کویر قرار گرفته که تقریبا تمام عرض کویر را از شرق به غرب قطع می نماید . سطح این نمکزار را لکه های متحد المرکزی همراه با حوزه های کوچک باتلاقی می پوشاند که در برخی نقاط از طریق نمک تازه پوشیده شده است . با توجه به اینکه لبه های این قشر نمکی بطور موضعی شکسته و یا این که به طرف بالا برگشته , می توان تصور نمود که نمکزار فعلی بر روی سطح آب فوق العاده کم عمقی شناور بوده و یا بر روی لجن اشباع شده ای بستر گرفته است . به علت وجود رطوبت در زیر قشر نمکی , رانندگی بر روی این کویر بشدت خطرناک و در برخی قسمتها غیر ممکن است .

راه های ورود به منطقه :

جهت یزد به بافق از قسمت جنوبی این کویر عبور می نماید

جهت دیگر جهت آسفالته بافق به حسن آباد است که پس از حسن آباد جهت خاکی می شود و به خرانق منتهی می شود . این جهت از حاشیه شرقی کویر عبور می نماید.

نقشه هوایی کویر بافق(درانجیر) :

منبع:www.irandeserts.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2135

به "کویر بافق (درانجیر)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر بافق (درانجیر)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید