کپی فرهاد از روی دست محمود

به گزارش کالارنا، شرایط نیمکت استقلال چند وقتی می شود که تبدیل به دغدغه اصلی هواداران این باشگاه شده است. در ماه های اخیر شاید فقط آندره آ استراماچونی بود که هواداران را منسجم کرده بود و دیگر کسی تردیدی نداشت که سرمربی تیم نیاز به تغییر دارد.

کپی فرهاد از روی دست محمود

بعد از رفتن آندره آ، اما این تردید همیشه نزد هواداران باشگاه وجود داشته که آیا کادر فنی موجود می تواند استقلال را به روز های خوب برگرداند یا نه. عجیب اینکه در این مدت نام فرهاد مجیدی به صورت مشترک تکرار شده است؛ او بعد از استراماچونی روی نیمکت نشست و سپس جایش را به مجید نامجو مطلق برای چند بازی داد و بعد هم که محمود فکری سکان دار هدایت این باشگاه شد. بعد از جدایی فکری از باشگاه استقلال، فرهاد مجیدی بار دیگر به عنوان سرمربی جدید این تیم معرفی گشت و حالا هواداران استقلال امید زیادی دارند بازگشت سه باره فرهاد به تیمشان منجر به قهرمانی استقلال در رقابت های لیگ شود؛ اتفاقی که دست کم در هشت فصل اخیر رخ نداده و در این بازه زمانی بیشتر وقت ها قدرت دست رقیب استقلال یعنی پرسپولیس بوده است.

نکته مهم در تغییرات فنی این فصل استقلال، اما استفاده از تاکتیکی جدید در باشگاه آبی ها است. تغییراتی که برگرفته از نگرش فردی مربیان تازه باشگاه است. ماجرا از این قرار است که با وجود اختلاف دیدگاه های فنی محمود فکری و فرهاد مجیدی، هر دو، اما به یک سبک تازه رو آورده اند و آن هم استفاده از سرمربیان سابق در ترکیب کادر فنی به عنوان دستیار است!

اگرچه پیش از این سرمربیانی که سابقه طولانی مدت در هدایت تیم های باشگاهی در سطح لیگ برتر را داشتند، به سختی می پذیرفتند به عنوان دستیار مشغول به کار شوند، ولی حالا به طور ویژه ای این موضوع در استقلال کمرنگ شده و از ابتدای فصل، فردی که به عنوان سرمربی استفاده شده از یک یا دو سرمربی سابق هم کنارش استفاده کرده است.

محمود فکری با اضافه کردن صمد مرفاوی و پرویز مظلومی به ترکیب کادر فنی اش بنای این کار را نهاد. اولی به عنوان دستیار و دومی به عنوان سرپرست روی نیمکت حضور داشتند تا به محمود فکری در راستا هدایت تیم از کنار زمین کمک کنند. این اتفاق اگرچه ابتدای فصل مثبت به نظر می رسید، ولی رفته رفته تبدیل به یکی از ده ها پاشنه آشیل محمود فکری شد.

مخابره شدن تصاویری از نیمکت استقلال که هر یک از سرمربیان سابق دستورات تاکتیکی متفاوتی را می دهند، تا مدت ها تبدیل به سوژه های خبری شده بود. نهایتا، اما استفاده از این تاکتیک نه حاصلی برای محمود فکری داشت و نه برای استقلال. آن تیم با داشتن سه سرمربی در ترکیب کادر فنی از 16 بازی حتی نتوانستند به میانگین دو امتیاز از هر دیدار برسند تا انتها با نوشتن استعفا و به صورت توافقی از استقلال جدا شوند. با خداحافظی فکری از استقلال، یکی از دلایل ناکامی اش در این باشگاه نیمکت شلوغ عنوان شد تا محمود فکری در پروژه ای که کلید زده بود، شکست بخورد.

با رفتن محمود فکری و آمدن فرهاد مجیدی، سنت استفاده از بیش از یک سرمربی در کادر فنی باشگاه استقلال حفظ شد و این بار فرهاد، فراز کمالوند، یکی دیگر از سرمربیان قدیمی لیگ برتر را به عنوان مدیر فنی به روی نیمکت نشانده است تا این بار از کمک های او در کادرش استفاده کند. شایعه همکاری فراز کمالوند با فرهاد مجیدی در دو بار قبلی که مجیدی به عنوان سرمربی روی نیمکت استقلال می نشست هم به گوش می رسید، ولی آن زمان عنوان شده بود که کمالوند اطلاعات موجود را از طریق اپل واچ به گوش فرهاد می رساند و او هم تفکرات مشترک را در زمین پیاده می کند. بعد از جنجال هایی که اپل واچ فرهاد مجیدی به راه انداخت، این بار، اما جایی برای حرف و حدیث باقی نگذاشتند و فراز کمالوند مستقیما به نیمکت استقلال رسید تا به صورت حضوری به فرهاد برای اداره امورات فنی استقلال مشاوره بدهد.

این اتفاق در حالی رخ داده که فراز کمالوند تا همین چند وقت پیش به عنوان سرمربی تیم شاهین بوشهر فعالیت می کرده و همچنان مسئولان این باشگاه از رفتار کمالوند برای ترک این باشگاه بوشهری شاکی هستند. البته که در رزومه فراز کمالوند سابقه سرمربیگری در تیم های مطرح تری هم به چشم می خورد که شاید گل سرسبد آن ها تراکتور است. گسترش فولاد تبریز، صنعت نفت و پارس جنوبی هم دیگر تیم هایی بوده اند که فراز در بالاترین سطح فوتبال سرمربیگری آن ها را بر عهده داشته است. اینکه پیشنهاد فرهاد مجیدی و استقلال به فراز کمالوند چقدر جذاب بوده که او راضی شده سرمربیگری را کنار بگذارد و به عنوان مدیر فنی روی نیمکت استقلال بنشیند، موضوعی قابل بحث است، ولی اینکه این ترکیب می تواند استقلالی ها را به هدف اصلی که همانا قهرمانی در لیگ برتر است برساند یا نه، دغدغه اصلی تری است که زمان بهترین پاسخ را به آن خواهد داد.

تا آن زمان، اما این فلسفه فعلا برای یک بازی جواب داده و فرهاد و فراز توانسته اند از سد فولاد و جواد نکونام عبور کنند. استقلال در اولین دیداری که فرهاد مجیدی در دوره جدید، هدایتش را بر عهده گرفته، توانست فولاد را در ورزشگاه آزادی با یک گل شکست دهد. اهمیت این برد علاوه بر شکستن رکورد طلسم نکونام که پیش تر به استقلال نباخته بود، کمتر شدن فاصله این تیم با صدر جدول است. آبی ها پیش از این بازی با پرسپولیس که صدرنشین لیگ برتر است شش امتیاز فاصله داشتند، ولی تساوی پرسپولیس با صنعت نفت و فزونی استقلال برابر فولاد این فاصله را کمتر کرده و فعلا به عدد چهار رسانده است. از اینجا به بعد، اما شرایط برای فرهاد و استقلال روی کاغذ راحت تر هم می شود. تیم او تا رسیدن به بازی سرنوشت ساز دربی پنج بازی راحت دارد که پیروزی در آن ها می تواند ترکیب فرهاد - فراز را به اوج برساند و با روحیه ای متفاوت به دربی بفرستد. فزونی احتمالی در دربی هم، اما آن ها را به چیزی که درسر دارند و صدرنشینی است، می رساند. اینها، اما همگی در مرحله اندیشه است و پیاده شدنش نیازمند به اجرای درست تر فرمول استفاده از دو یا بیش از دو سرمربی در یک باشگاه با عناوین مختلفی است؛ سوژه ای که فعلا در ایران فقط استقلال در حال پیاده کردن آن است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1820

به "کپی فرهاد از روی دست محمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپی فرهاد از روی دست محمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید