2 طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی ???? اکبر مشتی با ثعلب و بدون ثعلب

به گزارش کالارنا، دستور تهیه بستنی سنتی در خانه هم با ثعلب و هم بدون ثعلب در اغلب کتاب های آشپزی آورده شده است و لزوما احتیاج به دستگاه بستنی سازی هم ندارد. یکی از برترین و قدیمی ترین دستورهای بستنی سنتی طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی با ثعلب و بدون ثعلب با تکه های خامه است. شما به راحتی می توانید این ساده و مقرون به صرفه و کم هزینه را در خانه درست کنید. طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی خانگی با تکه های خامه و با ثعلب و بدون ثعلب به روش اکبر مشتی و بعلاوه روش های تهیه بستنی سنتی زعفرانی با دستگاه و بدون دستگاه را در مجله خبرنگاران بخوانید. با سرویس همراه باشید.

2 طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی ???? اکبر مشتی با ثعلب و بدون ثعلب

فوت و فن های طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

 • در طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی، سعی کنید از شیر پر چرب بهره ببرید. در این صورت بستنی شما کشدارتر می گردد. استفاده از شیر کم چرب و معمولی باعث می گردد بستنی شما بافت یخی بگیرد.
 • استفاده از شکر بیش از آن چه در مواد لازم برای طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی، گفته شده است، باعث خراب شدن بافت بستنی می گردد. در این صورت بستنی شما آب می اندازد و دیرتر می بندد.
 • اضافه کردن شکر و ثعلب به شیر باید طی چند مرحله انجام گردد و هر بار باید شیر را به هم بزنید تا گلوله نگردد.
 • هر چند می توانید بستنی سنتی زعفرانی را بدون ثعلب هم درست کنید ولی در این صورت بستنی دیرتر می بندد و کمتر کشدار می گردد.
 • خامه ای را که در طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی استفاده می کنید، باید بالای 35 درصد چربی داشته باشد. در این صورت تکه های خامه در داخل بستنی یخ نمی زند.
 • اگر زعفران بیشتری اضافه کنید، بهتر است. چون رنگ بستنی زعفرانی بعد از بستن و آماده شدن، روشن تر می گردد.
 • برای این که زعفران رنگ بیشتری داشته باشد و عطر خود را حفظ کند، بعد از ساییدن زعفران، آن را در یک لیوان بریزید و روی زعفران را یک تکه قالب یخ بیندازید. همزمان با ذوب شدن یخ، زعفران هم رنگ باز می نماید.
 • استفاده از ظرف استیل برای مایه بستنی (موقع قرار دادن در فریزر) باعث می گردد، مایه بستنی با سرعت بیشتری گرمای خود را از دست بدهد. بنابراین بستنی شما زودتر آماده می گردد و خودش را می گیرد.
 • بستنی زعفرانی را می توانید در ظرف به صورت اسکوپی سرو کنید یا آن را لا به لای نان میکادو قرار دهید.
 • می توانید روی بستنی شیره آلبالو، شیره انگور یا آبلیمو بریزید و سرو کنید.
 • بستنی زعفرانی را بعد از هر بار مصرف در فریزر قرار دهید. می توانید این بستنی را به مدت 1 ماه در فریزر نگهداری کنید.
 • در طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی بدون خامه می توانید همه مراحل را دنبال کنید و بستنی را بدون خامه آماده کنید.
 • در طرز تهیه بستنی سنتی با نشاسته می توانید برای کشدار شدن و منسجم شدن بافت بستنی از نشاسته بهره ببرید.
 • برای تزیین بستنی سنتی زعفرانی خانگی می توانید از گل سرخ خرد شده، خلال پسته و بادام بهره ببرید.

طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی به روش خانگی بدون دستگاه

اندازه انرژی در 100 گرم بستنی سنتی زعفرانی: 207 کالری

مدت زمان آماده سازی مواد: 120 دقیقه

مدت زمان مورد احتیاج برای آماده شدن: 5 تا 6 ساعت

مواد لازم برای تهیه بستنی سنتی زعفرانی با ثعلب

 • شیر پر چرب: 4 لیوان دسته دار فرانسوی
 • شکر: 2 لیوان دسته دار فرانسوی
 • خامه: 100 گرم
 • گلاب: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی
 • زعفران دم نموده غلیظ: 3 قاشق غذاخوری
 • ثعلب: 2 قاشق غذاخوری
 • خلال یا پودر پسته: 2 قاشق غذاخوری
 • پودر یا اسانس هل: به اندازه لازم

مراحل طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی و کش دار با ثعلب

مرحله اول: زعفران را دم کنید و خامه را در سینی پهن کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی با ثعلب بدون احتیاج به دستگاه، زعفران را بسابید و در لیوان بریزید. روی آن را یک قالب کوچک یخ بیندازید و کنار بگذارید تا دم بکشد.

خامه را داخل سینی بریزید و روی آن را صاف کنید. می توانید از وسیله ای مثل کاردک بهره ببرید. ضخامت خامه باید حدود 2 میلی متر باشد. سینی را در فریزر قرار دهید تا خامه کاملا یخ بزند. (می توانید به جای سینی، خامه را در پلاستیک زیپ کیپ بریزید و آن را صاف کنید و در فریزر بگذارید.)

مرحله دوم: شیر را با گلاب و زعفران مخلوط کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی، شعله گاز را روشن کنید و یک قابلمه روی آن قرار دهید. شیر پرچرب را در آن بریزید و صبر کنید تا شیر بجوشد. زعفران دم کره را بعد از جوشیدن شیر، در قابلمه بریزید. گلاب و پودر هل سفید یا عصاره هل را به آرامی به شیر و زعفران اضافه کنید.

مرحله سوم: شکر و ثعلب را به مایه بستنی سنتی اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی با ثعلب باید در یک کاسه کوچک، شکر و ثعلب را با هم مخلوط کنید تا با هم ترکیب شوند. هر بار یک قاشق از این مخلوط را به شیر اضافه کنید و شیر را به هم بزنید تا وقتی که شکر و ثعلب تمام گردد.

طی 4 یا 5 مرحله، این مواد را باید اضافه کنید. اگر ثعلب و شکر را به صورت یک باره به شیر اضافه کنید، در شیر به درستی حل نمی گردد و گلوله گلوله خواهد شد. در تمام این مدت شیر را باید روی حرارت ملایم قرار دهید.

مرحله چهارم: مواد بستنی زعفرانی را در ظرف استیل بریزید

در این مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی، مایه بستنی شما به غلظت نسبی می رسد. شعله را در این مرحله خاموش کنید و مایه بستنی را به ظرف دیگر (ترجیحا استیل) منتقل کنید.

این مطلب را هم بخوانید: طرز تهیه بستنی وانیلی بدون دستگاه

مرحله پنجم: ظرف استیل را روی تکه های یخ بگذارید

در یک ظرف دیگر، پودر یخ یا یخ قالبی خرد شده بریزید. ظرف را پر از یخ کنید. ظرفی که مایه بستنی را در آن ریخته اید، داخل ظرف حاوی یخ قرار دهید تا گرمای خود را از دست بدهد. در این مدت، با همزن آغاز به هم زدن مایه بستنی کنید. این کار باعث می گردد، بستنی شما کشدار و غلیظ گردد.

مرحله ششم: ظرف حاوی مایه بستنی سنتی زعفرانی را در فریزر قرار دهید

ظرف استیل را که در آن مایه بستنی زعفرانی ریخته اید، وقتی کاملا دمای خود را از دست داد و غلیظ شد، در فریزر بگذارید. 30 دقیقه بعد ظرف را بیرون بیاورید و با قاشق مایه بستنی را از کناره ها (قسمت های یخ زده) هم بزنید. دوباره ظرف را در فریزر قرار دهید. هر 30 دقیقه یک بار این کار را تکرار کنید.

مرحله هفتم: مایه بستنی را هر 30 دقیقه یک بار به هم بزنید

5 تا 6 مرتبه این کار را تکرار کنید و هر نیم ساعت یک بار مواد را به هم بزنید. این کار باعث می گردد، بستنی زعفرانی اکبر مشدی شما بافت یخی نداشته باشد و کش بیاید. بعلاوه هوا به داخل مایه بستنی نفوذ می نماید و بافت پفکی می گیرد. بستنی زعفرانی را به مدت 5 تا 6 ساعت در فریزر قرار دهید تا کاملا آماده گردد و خودش را بگیرد.

مرحله هشتم: تکه های خامه یخ زده را اضافه و بستنی زعفرانی را تزیین و سرو کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه بستنی زعفرانی، سینی خامه را بیرون بیاورید و با کاردک خامه را از کف آن جدا کنید. خامه را تکه تکه کنید و داخل بستنی بریزید. روی بستنی پودر پسته یا خلال بادام بریزید و در ظرف مورد نظر سرو کنید. می توانید بستنی سنتی زعفرانی را بین نان بستنی هم قرار دهید و سرو کنید.

بیشتر بخوانید طرز تهیه بستنی پسته ای به 2 روش

طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی در بستنی ساز

مرحله اول: مایه بستنی زعفرانی را در بستنی ساز بریزید

اگر دستگاه بستنی ساز در دسترس دارید، می توانید بستنی سنتی زعفرانی را راحت تر و طی زمان کمتری درست کنید. در اولین مرحله از دستور تهیه بستنی سنتی زعفرانی با دستگاه بستنی ساز باید همه مواد را (مطابق روش بالا) به شیر جوشیده شده اضافه کنید.

سپس مایه بستنی زعفرانی سنتی را به مدت 30 دقیقه در فریزر قرار دهید تا کمی خود را بگیرد و گرمایش را کاملا از دست بدهد. (در این روش، لازم نیست ظرف مایه بستنی را در ظرف پر از تکه های یخ قرار دهید).

مرحله دوم: مایه بستنی سنتی را در فریزر قرار دهید

در این مرحله از طرز تهیه کامل درست کردن بستنی سنتی زعفرانی باید مایه بستنی را در دستگاه بستنی ساز بریزید و آن را تنظیم کنید. اجازه دهید مایه بستنی، به مدت 30 دقیقه در دستگاه بستنی ساز بماند. سپس بستنی را در یک ظرف درب دار بریزید و در فریزر قرار دهید. وقتی کاملا بستنی خودش را گرفت، تکه های خامه را به آن اضافه کنید. سپس آن را تزیین و به شیوه دلخواه سرو کنید.

بیشتر بخوانید طرز تهیه معجون بستنی کشدار کافی شاپی

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی بدون ثعلب

مواد لازم برای تهیه بستنی سنتی زعفرانی بدون ثعلب

 • زرده تخم مرغ: 1 عدد
 • شکر: 1/2 لیوان فرانسوی دسته دار
 • خامه صبحانه: 200 گرم
 • آرد گندم: 2 قاشق غذاخوری
 • شیر: 2/3 لیوان فرانسوی دسته دار
 • گلاب: 1/3 لیوان فرانسوی دسته دار
 • زعفران دم نموده: 2 تا 3 قاشق غذاخوری
 • وانیل: 1/2 لیوان فرانسوی دسته دار
 • مغز یا خلال پسته: به اندازه لازم

مراحل طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی بدون ثعلب

درست کردن بستنی سنتی زعفرانی بدون ثعلب بسیار راحت است. شما می توانید بدون اضافه کردن ثعلب نیز یک بستنی سنتی خوشمزه در خانه تهیه کنید. تنها نکته ای که باید در خصوص این بستنی بدانید این است که بستنی بدون ثعلب معمولاً مثل بستنی های درست شده با ثعلب کشدار نیست. در ادامه می توانید با طریقه درست کردن بستنی سنتی زعفرانی بدون ثعلب آشنا شوید.

مرحله اول؛ فریز کردن خامه

در اولین مرحله از طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی بدون ثعلب باید خامه را داخل فریزر قرار دهید تا منجمد گردد و برای تهیه بستنی آماده گردد.

مرحله دوم؛ ترکیب کردن شکر و زرده تخم مرغ

در این مرحله باید زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کنید. سپس زرده تخم مرغ را درون یک ظرف بریزید، شکر را به آن اضافه کنید و با همزن دستی مواد را خوب ترکیب کنید تا کاملاً یکدست شوند.

مرحله سوم؛ جوشاندن مواد بستنی سنتی زعفرانی

در این مرحله باید شکر، گلاب، آرد و ترکیب شکر و تخم مرغ را با زعفران دم نموده ترکیب کنید. همه مواد را داخل قابلمه بریزید و با حرارت ملایم روی شعله گاز قرار دهید. مواد را هم بزنید و صبر کنید تا به جوش بیایند.

مرحله چهارم؛ خنک شدن مواد بستنی

بعد از این که مایه بستنی زعفرانی برای چند دقیقه جوشید، شعله گاز را خاموش کنید. وانیل را اضافه کنید و مواد را هم بزنید. یک پلاستیک روی آن قرار دهید و صبر کنید تا مواد بستنی شما خنک گردد و دیگر گرم نباشد.

مرحله پنجم؛ اضافه کردن خامه به بستنی

بعد از این که مواد بستنی زعفرانی کاملاً سرد شد، خامه را اضافه کنید و با همزن دستی یا برقی ترکیب کنید. یک قاشق خامه را نگه دارید و از آن برای روی بستنی بهره ببرید.

مرحله ششم، قرار دادن بستنی در فریزر

بعد از ترکیب شدن مواد باید بستنی را در ظرف مناسب بریزید و روی آن خلال پسته بریزید و بستنی را در فریزر قرار دهید.

مرحله هفتم؛ آماده کردن خامه خشک برای بستنی سنتی

برای درست کردن خامه های تکه ای روی بستنی سنتی زعفرانی باید خامه را روی یک سطح پلاستیکی پهن کنید و در فریزر قرار دهید. سپس می توانید این خامه را خرد کنید، روی بستنی بریزید و بستنی را سرو کنید.

بیشتر بخوانید:

سخن پایانی

بستنی سنتی یکی از بستنی های پرطرفدار در بین انواع بستنی های خوشمزه و رنگارنگ است. ولی از قلم نیاندازید که این بستنی به خاطر تهیه شدن با شیر پر چرب و تکه های خامه، کالری و چربی بالایی دارد. متاسفانه در طرز تهیه بستنی زعفرانی سنتی نمی توان از شیر کم چرب استفاده کرد یا نمی توان تکه های خامه را از آن حذف کرد.

بنابراین اگر در رژیم لاغری به سر می برید و غذاهای کم کالری یا کم چرب می خورید، باید در مصرف این بستنی احتیاط کنید یا باید آن را کلا در مدت زمان رژیم، از برنامه غذایی تان حذف کنید. به هر حال به راحتی می توانید بستنی سنتی را با مواد در دسترس، در خانه تهیه و به عنوان دسر سرو و میل کنید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2355

به "2 طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی ???? اکبر مشتی با ثعلب و بدون ثعلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی ???? اکبر مشتی با ثعلب و بدون ثعلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید