9 کاری که باید هنگام ناامیدی انجام دهید

به گزارش کالارنا، تهران (پانا) - به یاد داشته باشید که احساس ناامیدی درباره اتفاقات و مسائل اطراف به معنای واقعی بودن شان نیست. با یاری گرفتن از شخصی دیگر یا ایجاد کمی تغییر در دیدگاه تان احتمالا دریابید که اوضاع می تواند از این بهتر هم باشد.

9 کاری که باید هنگام ناامیدی انجام دهید

به گزارش سایت فرارو، زمانی که در خصوص توانایی خود احساس ناامیدی کنید یا تقریباً در خصوص همه چیز در زندگی ناامید باشید، ناامیدی یک احساس ویران گر است. احساس گیر افتادن در یک فضا و احساس ناامیدی می تواند زندگی را سخت تر کند. خوشبختانه برخی کار ها وجود دارند که می توانید هنگام احساس ناامیدی انجام بدهید، مهم نیست که همه چیز بد به نظر برسد.

1. شاید افکارتان به شما دروغ بگوید

به گزارش فرارو، مغز ممکن است به شما بگوید که همه چیز وحشتناک، ویران گر و ترسناک است. ممکن است متقاعدتان کند که نمی توانید پیروز شوید یا که هیچ فرصتی برای بهتر شدن وجود ندارد. از آن جا که شما فقط دارید فکر می کنید، لزوماً این افکار درست نیستند. افکار تان ممکن است تحریف شده، نادرست یا کاملاً اشتباه باشند.احساسات ناامیدانه به افکار ناامیدنماینده دامن می زند. گرفتار شدن در یک چرخه منفی آسان است و تصور این که همه چیز بهتر می گردد، سخت است.

حتی ممکن است به مواردی مانند این فکر کنید که من قبلاً همه چیز را امتحان نموده ام و هیچ کاری جواب نمی دهد. این تفکر احتمالاً یک تحریف شناختی است. ممکن است چند روش را امتحان نموده باشید - یا حتی موارد دیگر را - اما همه روش ها را امتحان ننموده اید. حداقل این ایده را در نظر داشته باشید که ممکن است طرز فکر تان صحیح نباشد. احتمالا بیش از آنچه تصور می کنید، امید وجود دارد.

2. دلایل معکوس را استدلال کنید

وقتی احساس ناامیدی می کنید، به احتمال زیاد فکر خواهید کرد که چرا هیچ چیز بهتر نمی گردد. چند دقیقه وقت بگذارید تا درباره دلایل متقابل آن بحث کنید. چه مدرکی نشان می دهد که اوضاع ممکن است بهتر از انتظارتان پیش برود؟ یا چگونه ممکن است در واقع اوضاع بهتر گردد؟ اندکی اندیشیدن در خصوص نکات مثبت می تواند سایر روش های پیش روی تان را نشان بدهد. گرچه این احتمال وجود دارد که همه چیز عالی پیش نمی رود، ممکن است اوضاع آن طور هم که پیش بینی می کنید، به بدی (یا بد ماندن) پیش نرود. استدلال معکوس ممکن است مغز را هوشیار کند که اوضاع آن طور که پیش بینی می کنید، غریب نباشد.

3. درباره نتیجه نهایی ناامیدی فکر کنید

قطعاً فکر کردن در خصوص آنچه از ناامیدی به دست می آورید، یک تمرین عجیب و غریب است. به هر حال ممکن است فکر کنید من به چیز هایی که می خواهم، نمی رسم یا از این شرایط بیزارم و نمی توانم کاری برای بهبود شرایط انجام بدهم. اما با کمی تأمل بیشتر ممکن است دریابید که احساس ناامیدی شما را از نگران شدن مصون می نماید. اگر انتظار ندارید اتفاق خوبی بیافتد، اگر اوضاع نامطلوب پیش می رود، نگران نباشید و ناامید نشوید.

ناامید بودن بعلاوه یاری می نماید در خصوص اقدام نکردن برای انجام عملی مثبت احساس خوبی داشته باشید. برای مثال اگر ناامید باشید که تا به امروز پیروز به پرداخت بدهی خود نشده اید، ممکن است برای افزایش عایدی خود (یا انتخاب شغل دیگر) کوششی نکشید و یا هزینه های خود را مدیریت نکنید؛ بنابراین در نظر بگیرید که آیا با ناامید ماندن قرار است چیزی به دست بیاورید. احتمالا متوجه می شوید به نوعی مانع ایجاد تغییر یا انجام کاری متفاوت می گردد.

4. با امید به آینده می توانید چه چیزی را به دست آورید

از طرفی در نظر بگیرید اگر امیدوارتر شوید، چه چیز هایی می توانید به دست آورید. زندگی تان چگونه ممکن است تغییر کند؟ اگر امید داشته باشید، چه کار خواهید کرد؟ در نتیجه ممکن است نسبت به آینده امیدوار باشید و به جلو پیش بروید. برای مثال اگر امید داشته باشید و از لاک خود بیرون بیایید، با افراد تازه دیدار خواهید کرد یا برای آغاز یک کار تازه اقداماتی را انجام می دهید. همین حالا اقدام کنید؛ حتی اگر امیدوار نیستید. حتما موثر خواهند بود. گاه باید ابتدا رفتار خود را تغییر بدهید و سپس احساسات در پی آن بیایند؛ بنابراین اگر امیدوارانه عمل کنید، ممکن است انتها احساس امیدواری بیشتری داشته باشید.

5. برای حل مسئله اقدام کنید

ناامیدی در واقع اعتقاد بر این است که هیچ چیز بهتر نخواهد شد یا اینکه شما نمی توانید پیروز شوید؛ اما همواره کاری وجود دارد که می توانید برای حل یک مشکل یا تغییر احساس خود در خصوص مسئله ای انجام بدهید. مدتی را به فکر راهکار های بالقوه مسئله بگذارید. ایده های حاصل از طوفان فکری را در نظر بگیرید و آن ها را به خاطر بسپارید؛ حتی احتیاجی به ایده های خوب هم ندارید. فقط ببینید آیا می توانید تا آنجا که می توانید برای حل یک مشکل استراتژی ارائه بدهید.

اگر نمی توانید مسئله ای را حل کنید (مانند مورد بیماری یکی از عزیزان)، نحوه تغییر احساس خود در خصوص مشکل را در نظر بگیرید. آیا وقت گذرانی با اعضای خانواده می تواند به شما یاری کند کمی بهتر شوید؟ اگر یک روز در محل کار خود حضور پیدا نکنید، ممکن است کمی امیدوار شوید؟ همواره کاری وجود دارد که می توانید برای بهتر کردن اوضاع یا احساس خود انجام بدهید.

6. با یک دوست یا یکی از اعضای معتمد خانواده صحبت کنید

هنگامی که در کوشش برای شناسایی راهکار های ممکن هستید و یا به سختی از فضای تنها و تاریک خود خارج می شوید، با یک دوست یا یکی از اعضای معتمد خانواده تماس بگیرید. آن چه را تجربه می کنید، به آن ها بگویید. آن ها ممکن است بتوانند به شما یاری نمایند از یک منظر دیگر مسائل را ببینید یا استراتژی هایی ارائه بدهند که می تواند به شما یاری کند احساس بهتری داشته باشید. احتمالا سخت است که به مردم بگویید چه چیزی را پشت سر می گذارید؛ اما درمیان گذاشتن این مسئله با فردی معتمد می تواند کلیدی در یاری به یافتن راهکار صحیح باشد تا کمی بیشتر در خصوص شرایط خود امیدوار شوید.

7. تدوین یک برنامه

بعد از اینکه ایده ها بیشتر شد، خودتان و یا با یاری شخصی دیگر یک برنامه ایجاد کنید. تصمیم بگیرید که ابتدایی ترین قدم خود را برای پیشرفت بردارید. به خاطر داشته باشید که اگر برنامه A جواب نداد، باید همواره یک برنامه B داشته باشید. برنامه خود را یک آزمایش در نظر بگیرید. وظیفه شما این است تا آنجا که می توانید آزمایش کنید تا زمانی که پی ببرید چه چیزی برای تان مفید است.

8. اقدام کردن

هنگامی که برنامه ای تنظیم کردید، مهم است که اقدام کنید. به هر حال با نشستن در یک گوشه و انجام ندادن یک کار مفید برای بهبود شرایط خود کاری نخواهید کرد. در عوض وقتی قصد خارج شدن از فضای تاریک و تنهای خود را داشتید تا بتوانید بیشتر ببینید و گامی در راستای هدف تان بردارید، امید بیشتری نسبت به زندگی پیدا خواهید کرد.

9. در پی هدایت حرفه ای باشید

ناامیدی می تواند نشانه ای از یک مسئله بهداشت روان مانند افسردگی باشد؛ بنابراین اگر احساس ناامیدی بیش از دو هفته طول کشید یا نگران سلامت روان خود هستید، با یک نفر صحبت کنید. یک متخصص بهداشت روان می تواند احتیاج های شما را ارزیابی کند و در خصوص گزینه های درمانی مانند مصاحبه درمانی یا دارو پیشنهاد هایی را ارائه بدهد. بیشتر مسائل مربوط به سلامت روان قابل درمان است. درمان می تواند به فرد یاری کند تا نسبت به آینده امیدوارتر باشید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید احساس ناامیدی درباره اتفاقات و مسائل اطراف به معنای واقعی بودن شان نیست. با یاری گرفتن از شخصی دیگر یا ایجاد کمی تغییر در دیدگاه تان احتمالا متوجه می شوید که اوضاع می تواند بهتر هم باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2320

به "9 کاری که باید هنگام ناامیدی انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 کاری که باید هنگام ناامیدی انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید