افزایش 28 درصدی تجارت خارجی تاجیکستان با کشورهای همسود

به گزارش کالارنا، وزارت توسعه اقتصادی و تجارت تاجیکستان از افزایش چشمگیر میزان تجارت خارجی این کشور با کشورهای عضو جامعه همسود در11 ماه سال جاری میلادی خبر داد.

افزایش 28 درصدی تجارت خارجی تاجیکستان با کشورهای همسود

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، حجم تجارت تاجیکستان با کشورهای مستقل مشترک المنافع در سرانجام 11 ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال 2020 میلادی 28 درصد افزایش یافته است.

بنابر گزارش وزارت توسعه مالی و تجارت تاجیکستان، به طور کلی گردش مالی این کشور و کشورهای همسود طی این مدت حدود 2.7 میلیارد دلار یا 48.8 درصد از کل تجارت خارجی تاجیکستان بوده است.

رشد مثبت تجارت تنها با 8 کشور مشترک المنافع، از جمله ترکمنستان (2.7 برابر)، قزاقستان (30.6 درصد) و ازبکستان (32 درصد) مشاهده می شود. با بقیه کشورهای همسود، یعنی بلاروس و قرقیزستان، مبادلات تجاری در این دوره منفی بوده است.

بنابر گزارش آژانس آمار تاجیکستان، شرکای اصلی تجاری این کشور در کشورهای همسود روسیه، قزاقستان و ازبکستان هستند. حجم نقدی تجارت با روسیه در سرانجام 11 ماه امسال بیش از 1.1 میلیارد دلار، قزاقستان بیش از یک میلیارد دلار و ازبکستان بیش از 396.7 میلیون دلار بوده است.

در مجموع تاجیکستان طی این مدت به کشورهای همسود بیش از 486.8 میلیون دلار کالا صادر و به بیش از 2.2 میلیارد دلار محصولات وارد کرده است.

سرانجامی پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2256

به "افزایش 28 درصدی تجارت خارجی تاجیکستان با کشورهای همسود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 28 درصدی تجارت خارجی تاجیکستان با کشورهای همسود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید