تور ارمنستان: ایروان: بدون کنترل و عوارض گمرکی به باکو جاده نمی دهیم

به گزارش کالارنا، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان با ارائه جاده به جمهوری آذربایجان بدون کنترل و عوارض گمرکی هرگز موافقت نخواهد کرد.

تور ارمنستان: ایروان: بدون کنترل و عوارض گمرکی به باکو جاده نمی دهیم

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نخست وزیر ارمنستان در یک نشست مطبوعاتی گفت، ارمنستان با ارائه جاده ای به جمهوری آذربایجان بدون کنترل و عوارض گمرکی موافقت نخواهد نمود.

به نوشته وبگاه رادیو ارمنستان نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز شنبه در پاسخ به این سئوال که چرا امکان دستیابی به توافق در ارتباط جاده ای وجود ندارد و آیا باکو خواسته تازهی مطرح نموده که برای ارمنستان غیرقابل قبول است، گفت: قبل از نشست بروکسل خطوط قرمز از منظر ارمنستان را در نظر گرفته بودم. طبق آن ما هیچ پیشنهادی را نمی پذیریم.

وی اضافه کرد: توافقی که در خصوص ارتباطات ریلی در بروکسل حاصل شد، در واقع انتها مذاکرات سوچی بود و آنچه ما در آنجا ثبت کردیم این بود که گمرک و کنترل مرزی در هر دو طرف عمل خواهد نمود که برای ما و برای جمهوری آذربایجان قابل قبول است .

نخست وزیر ارمنستان تاکید نمود که موضع ایروان در خصوص جاده ها بدون تغییر به جای مانده است.

وی اضافه کرد: اول موضوع مقررات قانونی است. اگر در مسائل حقوقی به توافق برسیم، بقیه مسائل فنی هم حل می گردد. در بیانیه سه جانبه آمده است که باید جاده ای وجود داشته باشد که منطقه ها غربی جمهوری آذربایجان را به نخجوان وصل کند اما من می خواهم نگاه را تغییر دهیم زیرا این در دیدگاه مبتنی بر باز شدن ارتباطات منطقه ای اتفاق می افتد.

پاشینیان گفت: تفاوت این است که ما این را نه تنها به عنوان یک جاده مستقیم که بخش های غربی آذربایجان را به نخجوان متصل می نماید، بلکه یک جاده ترانزیتی بین المللی تازه می بینیم که ارمنستان نیز به آن علاقه مند است.

وی اضافه کرد: در این شرایط است که ما ساخت جاده تازهی را که از نظر ما راستا احتمالی ارتباط بین المللی خواهد بود، منتفی ننموده و می پذیریم. هدف ما توسعه پروژه شمال-جنوب به شرق-غرب نیز یعنی نوعی چهار راه است که اهمیت آن راستا را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.

دبیر شورای امنیت ارمنستان نیز اخیرا گفت که ارمنستان بارها دخالت در مذاکرات برای ایجاد کریدور به جمهوری آذربایجان را رد و تاکید نموده است که تنها با برطرف انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه موافقت نموده است.

آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ارمنستان در مصاحبه با صدای آمریکا گفت که ارائه یک کریدور به جمهوری آذربایجان هرگز در ارمنستان مورد بحث قرار نگرفته و این موضوع را جعلی توصیف کرد.

وی در این زمینه گفت، مقام های جمهوری آذربایجان بارها این سوال را در خصوص کریدور به وسیله استان سیونیک در جنوب ارمنستان که نخجوان را به سایر منطقه ها جمهوری آذربایجان متصل می نماید، مطرح نموده اند. با این حال، ارمنستان بارها دخالت در مذاکرات برای ایجاد کریدور به جمهوری آذربایجان را رد و تاکید نموده است که تنها با برطرف انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه موافقت نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2176

به "تور ارمنستان: ایروان: بدون کنترل و عوارض گمرکی به باکو جاده نمی دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان: ایروان: بدون کنترل و عوارض گمرکی به باکو جاده نمی دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید