راه های غلبه برخستگی مزمن

به گزارش کالارنا، زندگی امروز /آیا احساس می کنید انرژی ندارید؟فوت و فن خستگی باعث می گردد عملکردتان کاهش یابد، نتوانید به خوبی فعالیت کنید و کارتان مختل گردد. این احساس خستگی ممکن است به علت مصرف دارو، مسائل غذایی و یا سبک زندگی در افراد بروز کند.عوامل دیگری که باعث احساس خستگی می شوند

راه های غلبه برخستگی مزمن

به گزارش زندگی امروز به نقل از روزنامه آرمان امروز، آیا بیشتر اوقات احساس خستگی می کنید؟ آیا احساس می کنید انرژی ندارید؟فوت و فن خستگی باعث می گردد عملکردتان کاهش یابد، نتوانید به خوبی فعالیت کنید و کارتان مختل گردد. این احساس خستگی ممکن است به علت مصرف دارو، مسائل غذایی و یا سبک زندگی در افراد بروز کند.عوامل دیگری که باعث احساس خستگی می شوند شامل استرس، هیجان، افسردگی، دیابت، حاملگی، شیردهی، مسائل خواب، چاقی و ورزش بیش از حد است.

مصرف بیش از حد کافئین و خوردن هله هوله هم می تواند باعث ایجاد حس خستگی در فرد گردد.این احساس خستگی می تواند عملکرد کار شما را تحت تاثیر قرار دهد و بعلاوه بر زندگی خانوادگی و روابط اجتماعی تان هم تاثیر بگذارد.اگر احساس خستگی به علت مسئله ای نه چندان جدی در شما به وجود آمده، می توانید آن را به سادگی با تغییر هایی کوچک در شیوه زندگی برطرف کنید.پس همین امروز این کار ها را انجام داده و زندگی پر از انرژی را آغاز کنید:

وزن کم کنید

اگر در حال تحمل اضافه وزن بدن تان هستید، تعجبی ندارد که همواره خسته و درمانده باشید. این وزن اضافه فشاری بیشتر به بدن وارد می آورد و بعلاوه باعث می گردد قلب تقلا و تلاش بیشتری انجام دهد، که همه اینها شما را خسته می نمایند. پس اگر وزن تان بیشتر از حد نرمال است، زمانش رسیده که کمی سایزتان را کمتر کنید. به محض اینکه آغاز به کم کردن وزن کنید، انرژی بیشتری را در بدن تان احساس خواهید کرد.

ورزش

افرادی که سبک زندگی بی تحرکی دارند بیشتر احساس خستگی می نمایند. پس برای افزایش سطح انرژی تان به طور روزانه ورزش کنید.ورزش کردن کارکرد قلب، ریه و عضلات را هم بهود می بخشد. بعلاوه به خاطر آزاد شدن هورمون اندورفین در بدن در طول ورزش، خلق و خوتان هم بهتر می گردد.

صبحانه بخورید

خوردن صبحانه یکی از عاداتی است که سلامتی تان را تضمین می نماید. اگر صبحانه نخورید ممکن است در وسط صبح احساس خستگی کنید. اگر برای مدت زیادی غذا نخورید قند خون تان پایین می آید و به همین علت احساس خستگی خواهید کرد.در عین حال خوردن هر چیزی به اسم صبحانه هم فکر خوبی نیست. باید غذایی درست برای این وعده انتخاب کنید. یک پیشنهاد عالی برای صبحانه کاسه ای عظیم حاوی غلات (کورن فلکس)، میوه و مغز ها است.

غذا های پرانرژی بخورید

برای اینکه در طول روز انرژی کافی داشته باشید، باید غذا های مناسبی بخورید. در واقع غذایی که می خورید تاثیری مستقیم بر اندازه انرژی تان دارد. میوه و سیزیجات بیشتری به رژیم غذایی تان بیفزایید. هر چه غذای تان تازه تر باشد، انرژی و مواد مغذی بیشتری به بدن تان می رساند.نه تنها خوردن غذا های مناسب، که باید عادات غذایی تان را هم درست کنید. مثلا به جای خوردن یک وعده خیلی عظیم، چند وعده کوچک با فواصل زمانی، میل کنید.

کافئین ممنوع

خوردن بیش از حد قهوه یا دیگر خوراکی های کافئین دار هم می تواند اندازه انرژی روزانه تان را تحت تاثیر قرار دهید.خیلی ها تصور می نمایند قهوه حال و هوای شان را بهتر می نماید و عملکرد مغزشان را افزایش می دهد. اما در واقع فشار خون را افزایش داده و نبض را تند می نماید و بر اندازه انرژی تان تاثیر منفی می گذارد. پس اگر عادت دارید بیش از حد قهوه بخورید، بهتر است این عادت را ترک کنید و به روزی 2 فنجان بسنده کنید.

استرس تان را کنترل کنید

استرس اثرات زیان باری بر سلامت و بعلاوه اندازه انرژی تان دارد. وقتی تحت استرس هستید، برای تمرکز کردن انرژی بیشتری صرف می کنید و زمان بیشتری برای انجام یک کار احتیاج دارید. استرس اثرات مخربی بر سلامت جسمی و فکری تان دارد و خاتمه بر اندازه انرژی تان هم تاثیر می گذارد.اگر تحت استرس هستید سعی کنید تمریناتی برای برطرف این حالت انجام داده و فکر و بدن تان را آرام کنید.

بیشتر آب بنوشید

وقتی آب مورد احتیاج بدن تان تامین گردد، انرژی بیشتری خواهید داشت و احساس خستگی از شما دور می گردد.بسته به سن تان بدن شما از 50 تا 75 درصد آب تشکیل شده است. آب عنصری مهم برای عملکرد درست ارگان های مختلف بدن تان است. در واقع زمانی که بدن تان بی آب می ماند، انرژی کمتری دارید و حال و هوای تان هم بد می گردد.برای اینکه آب کافی به بدن تان برسد روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.

عمیق بخوابید

عادات خوابیدن تان را اصلاح کنید تا مطمئن شوید به اندازه کافی می خوابید. خواب خوب با خستگی شما مبارزه می نماید و سطح انرژی تان را در روز بعد افزایش می دهد. کمبود خواب یکی از عوامل موثر در احساس خستگی است. اندازه خواب مورد احتیاج برای افراد بالغ در هر شب 8 ساعت است.مهم نیست چقدر کار دارید، باید هر شب به اندازه کافی بخوابید.

منبع: زندگی روز
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2042

به "راه های غلبه برخستگی مزمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های غلبه برخستگی مزمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید