ساخت تلسکوپ مایع روی کره ماه!

به گزارش کالارنا، دانشمندان می گویند که این تلسکوپ بر روی سطح ماه ثابت خواهد بود و شاید در یکی از دهانه های شمال یا جنوب ماه مستقر گردد و تلسکوپ بخش ثابتی از آسمان را رصد خواهد نمود و تا جایی که امکان دارد نور ها را دریافت می نماید.

ساخت تلسکوپ مایع روی کره ماه!

تلسکوپ ها طی تاریخ ستاره شناسی، قوی تر شده اند

ستاره شناسان می خواهند یک تلسکوپ بی نهایت بزرگ در ماه بسازند. چنین تجهیزاتی به دانشمندان این امکان را خواهد داد تا فراتر از توان همه تلسکوپ های موجود، اعماق کیهان را رصد نمایند و نخستین ستاره های دنیا هستی را مورد مطالعه قرار دهند و دریابند ستارگان حتی پیش از شکل گیری کهکشان ها چگونه و به چه صورت ایجاد شده اند.

این دوره زمانی کیهان پیشتر به لحاظ نظری آنالیز شده، اما هرگز به صورت مستقیم مشاهده نشده است، زیرا ما تجهیزات رصدی که به قدر کافی حساس باشند، در اختیار نداریم که گذشته کیهان را در زمان های اولیه اش مشاهده کنیم. اما آنالیز جدید می گوید که ساخت یک تلسکوپ بزرگ در ماه می تواند به دانشمندان این امکان را بدهد که ستارگان را در مراحل ابتدایی آن ها مورد مطالعه قرار دهند.

این پژوهش در نشریه آستروفیزیکال منتشر شده است. تلسکوپ پیشنهادی به طور خاص به شکلی ساخته می گردد که بتواند به ماه انتقال داده گردد و در یکی از دهانه های آن نصب گردد، بچرخد و کیهان اولیه را رصد کند.

فولکر بروم استاد دانشگاه و عضو تیم تحقیقاتی، نظریه پردازی که دهه ها روی ستاره های نخستین کار نموده است در اظهارات خود می گوید: در سراسر تاریخ ستاره شناسی، تلسکوپ ها مدام قوی تر شده اند. مساله ای که به ما اجازه داده است منابعی را از زمان ابتدایی شکل گیری کیهان -هرچه نزدیک تر به مهبانگ (بیگ بنگ) - رصد کنیم.

تلسکوپ فضایی جیمز وب JWST که به زودی در دسترس خواهد بود، می تواند زمانی را آنالیز کند که نخستین کهکشان ها شکل گرفتند.

اما براساس نظریه های کیهان شناسی موجود، زمانی قدیمی تر از این ها نیز وجود داشته است. زمانی که کهکشان ها هنوز وجود نداشتند، اما ستارگان به صورت منفرد و جداگانه شکل گرفته بودند، ستارگان جمعیت III. رصد این دوران نور های اولیه حتی از توانایی های تلسکوپ قدرتمند جیمز وب JWST نیز فراتر است و در عوض به یک تلسکوپ بی نهایت بزرگ احتیاج دارد.

ستارگان اولیه بی همتا هستند. شاید چیزی بیشتر از صد مرتبه بزرگ تر از خورشید بوده اند و از مخلوط گاز های هیدروژن و هلیوم متولد شده اند. نتایج منتشر شده در مقاله نشان می دهد که اگر یک تلسکوپ آیینه ای سیال در سطح ماه ساخته گردد، این ستارگان اولیه می توانند رصد شوند. به شکلی که گویا در حال مشاهده سیزده میلیارد سال گذشته هستیم.

محققان دانشگاه آریزونا تجهیزات مشابهی را در سال 2008 پیشنهاد نموده بودند - با عنوان آینه مایع ماه -، اما ناسا این پروژه را با توجه به این که دانش کافی و روشنی درباره ستاره های اولیه (و این که تلسکوپ قرار است چه چیزی را مشاهده کند) وجود نداشت، پیگیری نکرد.

این تلسکوپ برای سهولت انتقال، به جای شیشه از مایع ساخته خواهد شد. آیینه آن از یک مایع فلزگونه، بازتاب دهنده که در قسمت بالایی لوله نصب می گردد ساخته خواهد شد تا آن را به شکلی نگه دارد که مانند آیینه عمل کند.

دانشمندان می گویند که این تلسکوپ بر روی سطح ماه ثابت خواهد بود و شاید در یکی از دهانه های شمال یا جنوب ماه مستقر گردد و تلسکوپ بخش ثابتی از آسمان را رصد خواهد نمود و تا جایی که امکان دارد نور ها را دریافت می نماید.

بروم می گوید: ما در دنیا ستارگان زندگی می کنیم. این پرسش کلیدی است که شکل گیری ستارگان در کیهان اولیه چگونه آغاز شد. پدیدار شدن ستارگان نخستین، نشان دهنده یک دوره بسیار مهم و اساسی در تاریخ کیهان است، زمانی که شرایط ابتدایی ایجاد شده توسط مه بانگ (بیگ بنگ) راه را برای پیچیده تر شدن دائمی کیهان گگردد و احتمالا حیات را به سیارات آورد و حیات نیز موجودات هوشمندی را مانند ما ایجاد کرد.

رصد این دوران از نور های اولیه فراتر از توانمندی تلسکوپ های کنونی است و حتی فراتر از توانایی تلسکوپ هایی که در آینده نزدیک ساخته خواهد شد. از این رو مهم است که به ساخت تلسکوپ بی نهایت بزرگ بیندیشیم، تلسکوپی که می تواند مستقیما این ستارگان اولیه را در لبه زمان مشاهده کند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1602

به "ساخت تلسکوپ مایع روی کره ماه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت تلسکوپ مایع روی کره ماه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید