سنگ نگاره باستانی که تاریخ هنر را به چالش کشید

به گزارش کالارنا، باستان شناسانی که در اندونزی مشغول کاوش بودند، دو سنگ نگاره گاومیش و اجرام آسمانی 20 هزار ساله کشف کردند که در نوع خود نخستین مورد اکتشاف در خارج از اروپا محسوب می شوند.

سنگ نگاره باستانی که تاریخ هنر را به چالش کشید

بر روی یکی از این سنگ نگاره ها که از جنس سنگ رسوبی است، تصویر یک گاومیشک - نوعی گاومیش کوچک منطقه سولاوسی - دیده می گردد.

یکی دیگر از این سنگ نگاره ها که از جنس سنگ آهک است نیز تصویر جرم آسمانی و پرتو نور اطراف آن را به تصویر می کشد.

محققان معتقدند، سنگ نگاره جرم آسمانی به عنوان نخستین نوع از یک اثر نقش برجسته متعلق به دوران ماقبل تاریخ محسوب می گردد که در آسیا کشف شده است. به این ترتیب فرضیه پیشین که این مردمان اروپای غربی بودند که برای نخستین بار به هنر روی آوردند، به چالش کشیده می گردد.

میشل لانگلی یکی از محققان این اکتشاف بیان نمود: مردم این منطقه همزمان یا شاید کمی زودتر از (مردمان غرب اروپا) آثار هنری خلق می کردند.

تصویر سنگ نگاره گاومیش به علت فرسایش در ابتدا تقریبا غیر قابل تشخیص بود. تصویری که در وهله اول به نظر می آمد، مجموعه ای از خطوط معنادار بود.

با این که نتایج تحقیقات درباره این دو سنگ نگاره هفته گذشته در ژورنال طبیعت رفتار انسان به چاپ رسیده است اما، این آثار در سال 2017 و در میان انبوهی از آثار باستانی از جمله ابزارهای باستانی، استخوان های حیوانات و ... کشف شدند که البته تمامی این آثار بر این موضوع دلالت دارد که این مکان در اواخر عصر یخ مرتبا به عنوان مکانی برای اسکان شکارچیان فصلی مورد استفاده قرار می گرفته است.

در سال 2014 نیز همین گروه باستان شناسی مجموعه ای از نقاشی های باستانی را در یکی از غارهای جزیره سولاوسی کشف کرد. سال گذشته نیز نقاشی های مشابهی توسط همین گروه در جزیره بورنئو واقع در اندونزی کشف شد که قدمت آثار هر دو جزیره حدود 40 هزار سال تشخصی داده شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1185

به "سنگ نگاره باستانی که تاریخ هنر را به چالش کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ نگاره باستانی که تاریخ هنر را به چالش کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید