کوزوو برای اولین بار نیروی حافظ صلح به خارج از کشور می فرستد

به گزارش کالارنا، کوزوو گروهی از نظامیان خود را در قالب نیروی حافظ صلح به کویت فرستاد تا عملا نخسین ماموریت بین المللی صلح بانی را شروع کند.

کوزوو برای اولین بار نیروی حافظ صلح به خارج از کشور می فرستد

به نقل از یورونیوز، نخستین گروه از صلح بانان کوزوویی طی مراسمی ویژه که با حضور شماری از مقامات بلند پایه سیاسی و فرماندهان عالی نظامی این کشور و نیز وابستگان نظامی کشورهای غربی در یکی از پایگاه های ارتش در پریشتینا برگزار گشت به ماموریت اعزام شدند.

وجوسا عثمانی، که سرپرستی ریاست جمهوری کوزوو را برعهده دارد طی سخنانی در این مراسم گفت: آنچه امروز شروع شده بسیار مهم است زیرا ما بیست و دو سال پس از جنگ دیگر فقط نیروی صلح بان وارد نمی کنیم بلکه چنین نیروهایی را صادر نیز می کنیم.

کوزوو این گروه از صلح بانان را به درخواست فرماندهی مرکزی آمریکا و در قالب مامورتی چرخشی به مدت شش ماه راهی کویت نموده است. این نیروها تحت فرماندهی گارد ملی آووا عمل خواهند کرد.

وزارت دفاع کوزوو در بیانیه ای اعلام نموده که ماموریت نیروهای صلح بان، تحت فرماندهی مرکزی آمریکا در یک منطقه جغرافیایی خاص شمال خاورمیانه، بخشی از جنوب آسیا و شمال شرق آفریقا انجام خواهد شد.

در این گزارش به شمار دقیق نخستین گروه از صلح بانان کوزوویی که به ماموریت برون مرزی اعزام می شوند و نیز محل دقیق ماموریت آنها در کویت اشاره ای نشده است.

آسوشیتدپرس ضمن پوشش خبری مراسم ویژه اعزام صلح بانان کوزوویی اعلام نموده که در این مراسم گروهی متشکل از 32 سرباز به صف شده بودند.

کویت و ایالات متحده پیش تر یک توافق نامه همکاری دفاعی امضا نموده اند که به موجب آن حدود 13 هزار و پانصد نظامی آمریکایی برای انجام ماموریت هایی در چارجوب همین توافقنامه به کویت اعزام و در آنجا مستقر شده اند.

از دو کمپ عریفجان و علی السالم به عنوان پایگاه هایی نام برده می گردد که نیروهای آمریکایی اعزامی به کویت در آن مستقر هستند.

کویت از سال 2004 به این سو به عنوان متحد اصلی غیر عضو ناتو برای ایالات متحده آمریکا محسوب می گردد.

جین بن کورل، از فرماندهان ارشد گارد ملی آیووا ضمن استقبال از مشارکت صلح بانان کوزوویی تاکید نمود که این همکاری به حفظ صلح و امنیت جهانی یاری خواهد نمود.

حدود 3400 نیروی امنیتی فعال در کوزوو دو سال پیش طی یک سازماندهی مجدد به ارتش منظم تغییر ماهیت دادند؛ اگرچه این نیروها برغم برنامه ریزی انجام گرفته هنوز به نیروی مسلح تغییر نام نداده اند.

بر اساس برنامه ای که از پیش طراحی شده، شمار نظامیان عضو ارتش کوزوو طی ده سال آینده قرار است به حدود 5 هزار نیروی نظامی و 3 هزار نیروی ذخیره افزایش یابد.

پیش بینی می گردد که این نیروها در صورت بحران و نیز در قالب ماموریت هایی غیر نظامی برای حفاظت از جان شهروندان به کار گرفته شوند.

جنگ مرگبار سالهای 1998 تا 1999 میان جدایی طلبان آلبانیایی و نیروهای صرب با پشتیبانی حملات هوایی 78 روزه ناتو پایان یافت و منجر به خروج نیروهای صرب و استقرار یک نیروی صلح بان در کوزوو شد. کوزوو در سال 2008 استقلال خود را از صربستان گفت.

استقلال کوزوو از سوی اغلب کشورهای غربی به رسمیت شناخته شد اما بلگراد و متحدانش در مسکو و پکن این استقلال را به رسمیت نشناختند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1795

به "کوزوو برای اولین بار نیروی حافظ صلح به خارج از کشور می فرستد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوزوو برای اولین بار نیروی حافظ صلح به خارج از کشور می فرستد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید