10 نکته که در عوض کردن پوشک بچه باید بدانید

به گزارش کالارنا، یکی از اولین مهارت هایی که پدر و مادر ها در اولین فرزندآوری باید خیلی سریع بیاموزند عوض کردن پوشک بچه است. پدر و مادر باید به شکل مداوم مهارت های تعویض پوشک را متناسب با مراحل رشد فرزندشان تغییر دهند؛ زیرا وقتی خواب کودک منظم تر می گردد و شما کم کم او را با غذا های جامد آشنا می کنید، مدفوع و به دنبال آن تعویض پوشک، مدام تکرار می گردد. در این مقاله قصد داریم به نکته هایی اشاره کنیم که دانستن آن ها در تعویض پوشک ضروری است. با ما همراه باشید.

10 نکته که در عوض کردن پوشک بچه باید بدانید

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

1. در مواقع ضروری، از شگرد های تازه ای برای عوض کردن پوشک بهره ببرید

بهترین شکل تعویض پوشک این است که والدین کودکشان را روی سطحی خشک، تمیز و مجهز به کمربند ایمنی قرار دهند. اما معمولا بچه ها چنین شانسی ندارند و در نهایت، والدین در موقعیت هایی قرار می گیرند که مجبورند پوشک را در مکانی نامناسب عوض نمایند: مکانی مانند دست شویی رستوران، بدون میز مخصوص تعویض پوشک. حسّ عوض کردن پوشک در چنین مکان های سختی شاید مثل حس بازی با آتش باشد، اما با دانستن چند نکته می توانید کار ها را آسان تر کنید.

اگر امکان دارد، کودک را به ماشین ببرید و او را در صندوق عقب ماشین بگذارید. ممکن است این به نظر فکر جالبی نباشد، اما صندوق عقب صاف ترین قسمت ماشین است و دیوار های آن هم دور کودک را می گیرند و از او محافظت می نمایند. بهتر است کودک را در خشک ترین قسمت قرار دهید و اگر سطح صندوق عقب کمی برجسته است، برای ایمنی بیشتر، در تمام مدت، کودک را با یک دست نگه دارید. اگر پتو یا پدِ مخصوص تعویض به همراه ندارید، از هر چه دمِ دست است بهره ببرید. همواره مقدار زیادی دستمال توالت در دست شویی های عمومی پیدا می گردد.

2. همواره برای تعویض پوشک آماده باشید

غیرحرفه ای ترین کاری که پدر و مادر ها انجام می دهند این است که بدون برداشتن پوشک کافی از خانه بیرون می آیند. همواره پوشک اضافی همراه داشته باشید؛ زیرا معمولا بچه ها عادت دارند کارشان را نیمه تمام بگذارند و وقتی در حال تعویض پوشک جدید هستید، کارشان را تمام نمایند. تعداد دفعات تعویض پوشک را با اطمینان نمی توان گفت؛ پس بهتر است همواره چند سری پوشک اضافی داشته باشید.

3. همواره دستمال مرطوب همراه داشته باشید

مدفوع فقط در پشت کودک نیست؛ می تواند به همه جا پخش گردد. همواره لوازم ضروری بهداشتی را به همراه داشته باشید. همواره از جلو به عقب دستمال بکشید؛ این مورد برای نوزادان دختر اهمیت بیشتری دارد. اگر پوست کودک تاخوردگی دارد، دقت کنید مدفوع وارد آن ناحیه نگردد. برای نوزادان پسر، حتما زیر بیضه ها و آلت تناسلی را خوب تمیز کنید.

اطراف و قسمت های بیرونی را یک بار خوب با دستمال تمیز کنید و اگر لازم شد، دوباره دستمال بکشید. درمورد نوزادان دختر دقت کنید دستمال مرطوب را آرام به پوست نوزاد بکشید؛ زیرا فشار زیاد باعث می گردد مدفوع به قسمت هایی برود که تمیزکردن آن ها سخت است.

4. پوشک را چندمنظوره در نظر بگیرید

قبل از اینکه پوشک کثیف را باز کنید، پوشک تمیزی را، به شکل پد، زیر نشیمنگاه کودک قرار دهید. وقتی پوشک کثیف باز شد، جلوی قسمت انتهایی آن را به پوست کودک بکشید تا مدفوع اضافی را پاک کند. در خصوص نوزادان پسر، وقتی می خواهید پوشک کثیف را باز کنید، با پوشک تمیزی که در زیر کودک است مجاری ادرار را بپوشانید تا از پاشیده شدن ناخواستۀ ادرار جلوگیری کنید.

5. در برابر بوی بد از خودتان محافظت کنید

همواره در والدین، واکنش ناخوشایند به بوی بد هنگام عوض کردن پوشک وجود دارد، حتی در آن دسته از والدینی که ادعا می نمایند در برابر به بو مقاوم هستند. اما با چند ترفند می توانید از این وضیت خلاص شوید؛ برای نمونه، می توانید چند قطره اسانس یا ویکس زیر بینی تان بمالید. برای بو های شدیدتر می توانید کمی عصارهٔ نعناع به داخل ماسکتان بزنید.

6. چین های پوشک را جدی بگیرید

هنوز هم بحث بر سر استفاده از کهنه یا پوشک یک بار مصرف زیاد است. اما یکی از مهم ترین نکته هایی که باعث می گردد پوشک از کهنه پیشی بگیرد، چین های دور آن است که مانند سدّی در مقابل رطوبت عمل می نماید و اجازه نمی دهد مواد داخل پوشک بیرون بریزند. دقت به این چین ها خیلی مهم است و می تواند جلوی فاجعه را بگیرد. بیشتر پوشک های یک بار مصرف چین درونی و چین بیرونی دارند. حتما دقت کنید که چین های بیرون پوشک به سمت داخل برنگردند؛ چون این چین ها جلوی بیرون ریزی را می گیرند.

7. اندازه پوشک فقط توصیه است

اندازه پوشک فقط به عنوان پیشنهاد مطرح می گردد و والدین هیچ اجباری در پیروی از آن ها ندارند. به بیان ساده، پوشک مناسب برای کودک شما، پوشک اندازه او است. اندازه نامناسب یا خیلی تنگ است یا آن قدر گشاد است که باعث بیرون ریزی می گردد.

بهتر است به پوشک اندازه ٔ کودکتان فکر کنید و ذهن تان را درگیر اندازه های استاندارد نکنید. اگر بتوانید انگشت تان را بین پوشک و بدن کودک قرار دهید، یعنی اندازه مناسبی را انتخاب نموده اید. این اندازه کاملا مناسب است و تنگ یا گشاد نیست.

8. با مراقبت، از کهیر جلوگیری کنید

کهیر ابتدا با خارش و بعد با درد همراه است و معمولا زیاد اتفاق می افتد؛ پس به سختی می توان از کهیر اجتناب کرد. برای جلوگیری از کهیر، همواره باید میزان رطوبت را کنترل کنید و در صورت خیس بودن پوشک، آن را تعویض کنید، کودک را با آب بشویید و سپس بدون اینکه حوله را روی بدن کودک بمالید، با ضربه های آرام، بدن را خشک کنید. بهترین راه برای جلوگیری از کهیر این است که تا حد امکان، پوشک کودک را خشک نگه دارید. اگر دیدید پوست کمی قرمز شده است، از کرم های مخصوص پوشک بهره ببرید. بهترین انتخاب کرمی است که اکسید روی (زینک اکسید) داشته باشد.

9. در هنگام تعویض پوشک، رابطه محبت آمیز با کودک ایجاد کنید

تعویض پوشک می تواند عذاب آور باشد، اما با این حال زمان خوبی برای برقراری رابطه محبت آمیز با کودک است. والدین می توانند از این فرصت برای برقراری ارتباط چشمی، آواز خواندن، قلقلک دادن، حرف زدن و بازی کردن استفاده نمایند. قبل از اینکه کودک به اندازه ای عظیم گردد که دائما حرکت کند، زمان تعویض پوشک زمان خاصی است. تعویض پوشک، حتی وقتی مدفوع او آزاردهنده باشد، بهترین زمان برای ایجاد رابطه مهرآمیز بین کودک و والد است.

10. از تعویض پوشک وحشت زده نشوید

شاید این ترس بیشتر در پدران دیده گردد تا مادران؛ زیرا پدران اغلب تجربه کمتری دارند. برخی از والدین حس می نمایند پوشک را خوب عوض ننموده اند و دوباره از اول آغاز می نمایند؛ برخی دیگر فکر می نمایند به خاطر طول کشیدن زمان تعویض پوشک، کودک کلافه شده است. توصیه ما این است که نفس عمیقی بکشید و نگرانی را از خود دور کنید؛ عوض کردن پوشک به آزمون و خطای زیادی احتیاج دارد.

به این فکر نکنید که کودکتان کلافه شده است. بچه ها شما را قضاوت نمی نمایند؛ آن ها بخشنده ترین موجودات هستند. هر قدر بیشتر اشتباه کنید، بیشتر می آموزید و سریع تر و ماهرتر می شوید.

سخن آخر

تعویض پوشک یکی از مهم ترین مهارت های والدین است و نباید آن را کم اهمیت دانست. دانستن مهارت های این کار به شما یاری می نماید سلامت و بهداشت کودکتان را حفظ کنید. با اینکه تعویض پوشک در ابتدا می تواند آزاردهنده و حتی استرس آور باشد، اما نباید نگران شوید؛ با کمی تمرین و استفاده از نکات این مقاله می توانید خیلی زود به مهارت برسید.

منبع: سایت چطور

منبع: برترین ها
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1337

به "10 نکته که در عوض کردن پوشک بچه باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته که در عوض کردن پوشک بچه باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید